Android mağazası olan Google Play Store’da 200’den fazla uygulamada bulunan bir virüs, yüzlerce Android model cihazlara zarar verdi!

Bir güvenlik skandalı daha başladı. Google Play mağazasında ciddi bir sorun bulunuyor. Çin merkezli bir mobil geliştirici üzerinden tam olarak 440 milyon kez indirilen 200 den fazla uygulamada ciddi bir reklam yazılımı yer alıyor.

Lookout güvenlik firmasının yapmış olduğu açıklamaya göre, 100 milyondan fazla cihaza kurulan emoji klavye uygulaması ve TouchPal’ın geliştiricisi Şangay Cootek tarafınca 238 uygulamada da zararlı bir kod var.

Virüs çok profesyonel hazırlanmış!

Konuya dahil olan klavye uygulamaları ile bazı uygulamalar, BeiTaAd olarak tanımlanan ve çok iyi gizlenen reklam eklentisi ile beraber mağazaya çok güzel bir şekilde eklendi. Lookout, eklentinin çok profesyonel bir şekilde gizlendiğini söyledi. Ancak bu durum yinede cihazlara zarar verdi.

Bu uygulamalardan biri yüklendikten sonra, reklamlar ile beraber cihazlar etkilenmeden önce bir kaç gün sessiz kalıyor. Daha sonra ise zarar başlıyor. Ancak kişiler uygulamadan kaynaklı olduğunu hiç düşünmüyor bile.

Bakalım Google, bu durum üzerine nasıl bir adım atacak. Nelere dikkat edecek. Uygulamaların ise mağazadan kaldırılması bekleniyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz