İnsanlı uzay programı başkanı olan Doug Loverro, kısa süre önce Ay’a Astronot göndermenin maliyetini 35 milyar dolar olarak duyurdu. NASA, 52 yıl sonra 2024’te yeniden Ay’a gitmeyi planlıyor.

Amerikan uzay ajansı olan NASA, Ay’a insan indirmenin ortalama maliyetini resmi bir şekilde duyurdu. Doug Loverro’nun açıklamalarına göre uzay ajansı 2024 yılında astronot indirmek için önümüzde ki 4 yıl içerisinde 35 milyar dolarlık bir bütçe gerektiğini söyledi.

35 milyar dolar

Açıklamalara göre 2021 yılında uzay ajansının bütçesine 25,2 milyar dolar oluyor. Bütçenin önceki yıla kıyasla %12 oranında artış kaydettiği ve 26 yıl içerisinde rekor seviyeye ulaştığını dile getirdi. Ekstra bütçe tamamen insanlı Ay programı Artemis için kullanılacağı ifade edildi.

NASA’nın aslında gerçek planı 2028 yılında Ay’a astronot indirmek oluyordu. Yinede Trump yönetimi burada geçtiğimiz yıl bir değişikliğe giderek uzay ajansının yeni hedefini 2024 yılı olarak ifade etti. Bu değişiklik ise ciddi tartışmalara neden olmuştu. Açık konuşmak gerekirse 2024 yılında ciddi bir politik nedenler ortaya çıkacak. Trump önümüzdeki yıl yeniden seçilirse 2024’e kadar koltuğunda kalacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz