NASA, Ultima Thule asteroitin ilk fotoğraflarını gösterdi!

1 Ocak gezegenler arası new Horizons İstasyonu, Ultima Thule asteroidinin resmini çekti. Bu, ABD Ulusal Havacılık ve uzay Dairesi (NASA) tarafından bildirildi.

Resim, asteroitin birlikte kardan adam gibi görünen iki bağlı küreden oluştuğunu göstermektedir. 33 km uzunluğa ulaşırlar. Yönetim büyük küre Ultima (19 km çapında) ve daha küçük olanı Thule (14 km) olarak adlandırdı.

NASA, iki kürenin birleştirilmesinin yaklaşık 4,5 milyar yıl önce çok düşük bir hızdaki bir çarpışma nedeniyle meydana geldiğine inanıyor.

New Horizons sondası, birbirine bağlı iki nesnenin hipotezini doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda güneş sisteminin en uzak kozmik cismi çalışmasında bir kayıt yaptı. İstasyon tarafından yapılan kalan görüntüler 2020 yılına kadar Dünya’ya aktarılacaktır.

Asteroit Ultima Thule, Güneş’ten 6.5 milyar km ve Dünya’dan yaklaşık 150 milyon km uzaklıktadır. Bilim adamları hidrokarbonun doygunluğu nedeniyle asteroitin yüzeyinin kırmızı olduğuna inanıyor.

Sosyal ağlarda, kullanıcılar asteroitin sadece bir kardan adamla değil aynı zamanda fantastik Star Wars destanındaki BB-8 droid ile de aynı olduğunu fark ettiler.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz