Mars’ta hava durumunu hepimiz merak ediyoruz. NASA ise bu duruma kayıtsız kalmayarak hava durumunu merak edenler için bir site açtığını duyurdu.

NASA yapmış olduğu bir açıklama ile Mars’ta hava durumunu merak eden meteorologlar için oldukça eğlenceli olan bir site açtığını dile getirdi. Ancak Mars’ta havanın ciddi derecede soğuk olduğunu da belirtmeden geçmiyor. İnternet sitesi üzerinden sıcaklık ile atmosfer basıncı ve rüzgar hızı gibi bilgiler yer alıyor. Bu ifadeler ise InSight aracı ile her gün ölçülüyor ve siteye kaydediliyor.

https://mars.nasa.gov/insight/weather/ bu adres üzerinden hava durumunu görebilirsiniz.

Hava çok soğuk

Hepimizi şaşırtacak durum ise hava durumu oluyor. Büyük ihtimal sıcaklık sabit bir şekilde -90 derecenin altına inecek ve ara sıra -26 derecenin üzerine çıkacaktır. Rüzgar konusunda ise Mars’ta ciddi rüzgarların olduğu ifade ediliyor. En son ki verilere göre rüzgar hızı saatte 60/km hızla belirtilmişti. Atmosfer basıncı konusunda ise ciddi bir seviye 700 Pascal kadar düşük derecede kaydedildi.

NASA ise tek hava durumu ile ilgilenmiyor. Aşırı sıcaklık değişimleri ile yüksek hızları ve depremleri gizleyebildiklerini biliyoruz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz