Açık artırmada açık olan tek “Nintendo PlayStation” 300.000 dolar (230.700 £) sattı.

Ultra nadir prototip, Nintendo ve Sony arasında kısa süreli bir işbirliğinin soyundan geliyordu ve Super Nintendo’ya CD-ROM desteği eklemesi gerekiyordu.

Sony, çılgınca başarılı bir PlayStation markası yaratmaya devam etti.

Miras Müzayedeleri, diğerleri muhtemelen yok edildiğinden, kalan son Nintendo prototipi olabileceğini söyledi.

Çevrimiçi teklif veren kişi, müzayede evinin “alıcı primi” eklendiğinde 360.000 $ (276.900 £) ödeyecek.

Gizemli tarihi, prototipin oyun tarihinde efsanevi bir statü kazanmasına yol açtı.

Sheffield’deki Ulusal Video Oyunu Müzesi’nden Conor Clarke, “İnsanlar bu hikayeyi duymuşlardı – Nintendo ve Sony, Super Nintendo’nun bir sonraki ya da devamı için ortak çalışma” dedi.

“Ama hiç kimse bunun var olduğunu doğrulamamıştı. Bu yüzden efsaneydi.”

Bu durumun neden şimdi şimdiye kadarki en pahalı oyun nesnesi olduğunu açıklayabilir.

1992’de yapılan Super NES CD-ROM’u, başarılı Super Nintendo Entertainment System’den (Snes) sonra modellenmiştir – ancak tabanda bir disk sürücüsü vardır.

CD sürücüsü kullanılarak hiçbir resmi oyun piyasaya sürülmese de, hem Snes kartuşlarını hem de CD tabanlı oyunları oynamak söylendi.

Ancak, konsol çalışır. Müzayedeciler bir Snes Mortal Kombat kartuşu ile test ettiler ve “birkaç tur oynadılar”. Ayrıca, disk sürücüsü ses CD’lerini çalar.

Çoğu oyuncu, Terry Diebold’un tavan arasında oğlu tarafından avlanana kadar konsolu hiç görmemişti.

Bay Diebold, işvereni Advanta altına girdiğinde açık artırmada birkaç kutu satın aldı.

Bir keresinde bir röportajda şirketin bazı yemek tabaklarını ve çatal bıçak takımlarını satın aldığını söyledi – ancak çok nadir bulunan oyun konsolu da dahil olmak üzere diğer kutular içeriyordu.

Her şey için 75 dolar ödedi.

Bir zamanlar Advanta’da çalışan Sony Computer Entertainment’ın üst düzey yöneticisi Olaf Olaffson’un ofisinden geldiği düşünülüyor.

Conor Clarke, birisinin efsane kanıt bulduğu vahiyinin şüpheyle karşılandığını söyledi. Bu, tamir edilinceye, işlevsel hale gelene ve dünyadaki oyun sözleşmelerinde görünmeye başlayana kadar.

“Bu nesneyi bulmak, tüm tarihi, Nintendo ve Sony ortaklığı etrafındaki bu hikayeyi açtı – o zamandan önce nispeten gizliydi.”

‘Bir oyun efsanesi’

Nintendo PlayStation’ın hikayesi, Nintendo’nun Süper Nintendo’daki başarısından yüksek olduğu bir dönemden geliyor ve bir sonraki büyük konsol sürümüne kadar hala birkaç yıl vardı.

Birkaç konsol yapımcısı, 1980’lerin büyük plastik kartuşlarının yerini almak üzere CD’lerin oyunların geleceği olduğuna ikna olmuştu. Sega 32x ve Sega CD sistemlerine sahipken Atari Jaguar için bir CD eklentisi yayınladı.

Nintendo’nun Sony ile işbirliği kötü sonuçlandı. Sony, 1991 yılında dünyaya olan anlaşmayı açıkladıktan bir gün sonra, Nintendo bunun yerine Philips ile yeni bir ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bu karar 1990’larda oyun endüstrisinin tüm manzarasını değiştirdi.

CD-I olarak bilinen Philips konsolu kritik ve ticari bir hataydı, bunun için yayınlanan dört Nintendo oyunu şirket kataloğundaki en kötüler arasında sayıldı.

Ancak Sony, tamamen yeniden tasarlanmış bir Sony PlayStation’u kendi başına piyasaya sürdü. Dünya çapında bir sansasyon haline geldi ve 100 milyondan fazla konsol sattı – çift Nintendo’nun kendi 90’ların ortası olan N64’den daha fazlası.

Conor Clarke, “PlayStation gelip gerçekten oyunu serinletene kadar gerçekten bir şeylerin çıktığını sanmıyorum.” Dedi.

Nintendo prototipine gelince, Bay Clarke, müzede olmasa bile müzede olmanın “fantastik” olacağını söyledi. Ve arkasındaki hikaye makinenin kendisinden daha önemlidir.

“Bir video oyun nesnesinin provenance gerçekten kaybolma riski altında olan şeydir,” dedi. “Arkasındaki insan hikayeleri ya da nasıl olduğu.”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz