Nokia Alcatel-Lucent firmasını rekor zamanda satın aldı. Resmen onaylanan satın alma işlemi kısa süre önce sadece bir söylentiden ibaret iken resmi bir basın açıklamasına dönüştü.

Satın alma işlemi 15,6 milyon euro ile tamamlandı. Nokia, Fransız rakip ağ donanım ve yazılım üreticisi Alcatel-Lucent’i satın aldı. İki şirket de bu satın alma işleminin ayrıntılarını paylaştı ancak yine de bu ayrıntılar tam olarak açıklanmadı. Satın alma işleminin ancak 2016 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Alcatel-Lucent firmasında hissesi olan her hissedar, Nokia hisselerinin 0.55’ini almış olacak. Alcatel-Lucent hissedarları Nokia’nın yüzde 3.55’ine sahip olacak. Nokia hissedarları da Alcatel-Lucent’in yüzde 66.5’ine sahip olacak.

Nokia Alcatel-Lucent ile 5G Çalışmaları Yapacak

Nokia bu adım ile Bell Laboratuvarı‘nı da satın almış oldu. Bu laboratuvar 1880 yılında Alexander Graham Bell tarafından kurulmuştu.

bell-lab

Nokia, Alcatel-Lucent’i satı alarak 5G araştırma ve geliştirme işleri yapmak istiyor. Böylece rakipleri olan Ericsson ve Huawei ile rekabeti kızıştırmak istiyor. Tüm bunlara ek olarak Nokia’nın Here Maps işini de satmak istediği haberi gündemde.

Nokia’nın bu satın alma işleminden nasıl sürprizlerin ortaya çıkacağını bekleyip göreceğiz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz