Nokia Lumia 520, Şubat ayında Barcelona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan Lumia serisi cihazlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Lumia serisinin en ekonomik modeli olan Lumia 520 akıllı telefon, kendisinden ve fiyatından beklenmeyen derecede bir performans sergilemekte. Biz de bu cihazı merak edenler için elimize alıp inceledik ve özelliklerini yorumladık.

 

Nokia Lumia 520 – Tasarım

Nokia Lumia 520, ilk bakışta biraz kalın bir akıllı telefon görüntüsü verebilir. Son derece sade bir tasarıma sahip olan cihaz, boyut açısından biraz küçük görünmekte. Ayrıca ekran boyutları da çok geniş olmasa da normal olduğu söylenebilir.

nokia lumia 520 cihaz 1

Lumia 520 akıllı telefon 119.9 mm yükseklik, 64 mm genişlik, 9.9 mm kalınlık ve 124 g ağırlığa sahip. Bu özelliklere bakıldığında cihazın gerçekten hafif olduğunu belirtebiliriz.

Nokia Lumia 520 cihaz 2

Cihazın tasarımı, Lumia serisinin diğer üyelerine bir miktar benzemekte. Telefon ekranının alt kısmında üç adet dokunmatik tuş yer almakta. Solda “Geri” tuşu, ortada Windows Phone simgesiyle belirtilen “Home” tuşu ve sağda ise Yandex arama sayfasına girişi sağlayan tuş bulunuyor. Yandex, telefonda varsayılan arama olarak geldiği için değiştirilememekte. Telefonun sağ yanında üstte ses seviyesi ayarlama tuşu, ortada güç tuşu ve altta kamerayı açma ve fotoğraf çekme işlevlerini yerine getiren kamera tuşu olmak üzere üç fiziksel tuş bulunuyor. Telefonun alt kısmında mikro USB portu ve üst kısmında ise kulaklık girişi yer alıyor. Telefonun arka kısmında kamera ve hoparlör mevcut. Buna karşılık, kamera flaşı ve telefonun ön yüzünde ikinci bir kamera bulunmamakta. Bu da Lumia 520 akıllı telefonu görüntülü görüşmelerde kullanamayacağınız anlamına geliyor.

Nokia Lumia 520 cihaz 3

Nokia Lumia 520 akıllı telefonun arka kapağı telefonun üst kısmından açılıyor. Kapağı açtığımızda sol alt kısımda mikro SIM ve mikro SD yuvalarını görüyoruz. SIM kartınızı değiştirmek ya da micro SD kartınızı takıp çıkarmak için bataryayı çıkarmanız gerekiyor. Arka kapağı kapatmak için önce alt kısımdan harekete başlayarak üst kısmı bastırmalısınız. Göreceğiniz gibi kapağı kapatmak, onu açmaktan daha kolay.

Nokia Lumia 520 cihaz 4

 

Nokia Lumia 520 – Donanım

Nokia Lumia 520, çift çekirdekli 1 Ghz  Qualcomm Snapdragon S4 işlemciye sahip bir akıllı telefon. Verilerinizi depolamak için telefon size cihaz içinde, hafıza kartında ve ayrıca SkyDrive bulut depolamasında yeterli alanı sunuyor. Ayrıca Nokia Lumia 520 sahiplerine 7 GB’lık SkyDrive bulut depolama alanının ücretsiz olarak verildiğini belirtelim. 512 MB RAM, 8 MB yığın hafıza ve mikro SD kartla 64 GB’a kadar yükseltilebilen depolama alanı kullanıcılara rahatlıkla yetmekte.

4 inç ekran boyutunun var olduğu Lumia 520, WVGA (800 x 480) ekran çözünürlüğüne ve 235 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Ekranda ayrıca IPS LCD teknolojisinin yanında ortam ışığı sensörü, ivmeölçer ve yakınlık sensörünün olduğunu görüyoruz.

Nokia Lumia 520’de tek kamera bulunmakta ve bu kamera 5 MP sensör boyutuna sahip. Buna rağmen cihazın fotoğraf çekim performansının gayet iyi olduğunu söylemeliyiz. İki aşamalı çekim tuşu ile otomatik odaklanma özelliğinin mevcut olduğu kamera 4 x dijital yakınlaştırmaya sahip. Diğer Lumia serisi cihazların birkaçında karşılaştığımız Carl Zeiss Tessar lens ise serinin bu üyesinde bulunmamakta. Ayrıca kamerada flaş da yok. Dolayısıyla bu durum telefonda önemli bir donanım eksikliği olarak nitelendirilebilir. Ayrıca kamera ile yapacağınız çekimler de size beklediğiniz sonuçları veremeyebilir.

 

Nokia Lumia 520 – Yazılım

Nokia Lumia 520, Windows Phone 8 yazılım platformu ve kullanıcı arayüzü yüklü olarak geliyor.

Nokia Lumia 520 yazilim

Bunun yanında telefonun üretkenliğini artıran özelliklerin yüklü olduğu cihazda çok sayıda yazılım varsayılan olarak bulunmakta. Bunlar arasında OneNote, Çocuk Odası ve Cüzdan sayılabilir. Ayrıca belgeler ve notlar için SkyDrive depolama alanı, kurumsal uygulamalar için ise Company Hub kullanılabilir. Akıllı telefonda Office uygulamaları olarak Excel, Word, PowerPoint ve OneNote’u bulabileceğinizi de belirtelim.

Nokia Lumia 520 onenote

Dolayısıyla telefon Excel, PDF, Word, OneNote ve PowerPoint dosya biçimlerini destekliyor.

Nokia Lumia 520 office word

Telefonda yer alan diğer uygulamalar ise Here Maps, konuşma aracı, Internet Explorer 10, Here Drive, Nokia müzik, Xbox ve Nokia Care.

Nokia Lumia 520 IE

Konuşma aracı maalesef Türkçe dilini desteklemiyor.

Nokia Lumia 520 konusma araci

[highlight]Önemli not:[/highlight] Windows Phone cihazınızda Microsoft hesabınızla oturum açmak istediğinizde eğer hesabınızda iki adımlı doğrulamayı aktif hale getirmişseniz, e-posta adresinizi ve parolanızı girmenize rağmen oturum açamayabilirsiniz. Bu konuda hesabınıza girerek güvenlik bilgileri kısmından değişiklik yapmanız gerekebilir. Microsoft’un, hesabınızın güvenlik bilgileri sayfasında bu durumla ilgili yaptığı bir açıklama bulunmakta:

“Bazı uygulamalar ve cihazlar (Xbox 360, Windows Phone veya diğer cihazlarınızdaki posta uygulamaları gibi), iki aşamalı doğrulama için güvenlik kodlarını desteklemez. Böyle durumlarda oturum açmak için bir uygulama parolası oluşturmanız gerekir.”

Dilerseniz gerektiği gibi uygulama parolası oluşturabilirsiniz ya da gerek duymuyorsanız iki adımlı doğrulamayı kaldırabilirsiniz.

 

Nokia Lumia 520 – Kamera

Nokia Lumia 520 akıllı telefonda yer alan 5 MP değerindeki kamera ile iyi derecede fotoğraflar elde edilebilir. Buna karşın kameranın flaş desteğinin olmaması gece çekimleri yapmanıza engel olacaktır.

Telefonun kamerasına Akıllı Çekim, Panorama, Sinemagraf ve Yaratıcı Stüdyo gibi özellikler eşlik etmekte. Bu özellikleri test ederek sizin için çekimler yaptık.

Sinemagraf özelliği, telefonu sabit tutarak çektiğiniz bir fotoğrafın istediğiniz yerlerine animasyon eklemenizi sağlıyor.

Nokia Lumia 520 sinemagraf 1

Ayrıca fotoğrafta animasyon eklediğiniz bölgelerde animasyonun etkinliğini artırıp azaltabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 520 sinemagraf 2

 

Nokia Lumia 520 sinemagraf 3

 Ardından bunu kaydediyorsunuz.

Nokia Lumia 520 sinemagraf son

Akıllı çekim özelliği ise yine kamera ve fotoğraf konusunda size en iyi deneyimi yaşatmak için telefona eklenmiş özelliklerden. Bu özelliği kullanmak için telefonu yine sabit şekilde tutmanız gerekiyor. Ekrana dokunduktan sonra telefon kendi kendine dört farklı çekim yapıyor ve sonra size bu fotoğraflar içinden en beğendiğinizi seçme imkanı sunuyor.

Nokia Lumia 520 akilli cekim 1

Dilerseniz fotoğraftaki nesneleri silebiliyor ya da yüzleri değiştirebiliyorsunuz. Ardından bu fotoğrafı kaydediyorsunuz.

Nokia Lumia 520 akilli cekim 2

 Panorama, herhangi bir manzarayı birkaç fotoğraf şeklinde birleştirerek çok geniş açıya sahip olan bir fotoğraf halinde elde etmenizi sağlar. Nokia Lumia 520’de de bu özelliğe yer verilmiş. Panoramik bir fotoğraf çekmek için bu özelliği açıyorsunuz ve hemen kameranızı manzaraya doğrultuyorsunuz. “Başlamak için dokun” ifadesine dokunarak fotoğrafı çekmeye başlıyorsunuz.

Nokia Lumia 520 panorama 1

Fotoğrafınızın ilk parçasını ekrana dokunarak çektikten sonra ekranda beyaz bir çember beliriyor. Buna basılı tuttuğunuzda fotoğrafın sağında bir nokta görünüyor. Telefonunuzu bu noktaya doğru kaydırıp görünen noktayı çember ile birleştirdiğinizde kameranız kendiliğinden fotoğrafınızın diğer parçasını öncekine ekleyecek şekilde bir ayarlama yaparak fotoğrafı oluşturuyor.

Nokia Lumia 520 panorama 2

Bu şekilde manzaranın solundan sağına doğru harika bir panoramik fotoğraf elde ediyorsunuz. Ayrıca fotoğrafınızı çirkinleştiren kesintiler de oluşmamış oluyor.

Nokia Lumia 520 panorama 3 son

Yaratıcı Stüdyo özelliği, fotoğraflarınıza istediğiniz efekti verebileceğiniz bir stüdyoyu telefonunuza taşımış. Bu stüdyoda Silver, Ivory, Seashell, Quartz, Jade, Aquamarine, Amber ve Opal gibi fotoğraflarınıza bambaşka bir hava katan efektleri burada bulmanız mümkün.

Nokia Lumia 520 yaratici stüdyo

Nokia Lumia 520 – Bağlantılar ve Batarya

Nokia Lumia akıllı telefonun bağlantı özelliklerine bakıldığında mikro SIM kart gerektirdiği, buna karşın çift SIM kartı kullanımını desteklemediği görülüyor. Cihaz, mikro USB ile şarj edilebiliyor. 3,5 mm ses konnektörüne USB 2.0 bağlantı girişine sahip olan telefon, LE destekli Bluetooth 4.0 teknolojisi barındırıyor. Bu da, Bluetooth bağlantısı sırasında herhangi bir zayıflık yaşamayacağınız anlamına gelmekte. NFC teknolojisinin yer almadığı Lumia 520’de batarya yönünden memnun edici değerler görülmekte. 1430 mAh batarya ile Lumia 520’yi uzun bir süre şarj etmek zorunda kalmıyorsunuz. Cihazda arka plana resim eklemenin mümkün olmaması ve sadece siyah ya da beyaz arka planın seçilebiliyor olması da aslında telefonun batarya ömrünü uzatan etkenlerden biri. Zira telefonun arka planının siyah olması, ekranın fazla güç harcamasını önleyecektir. Lumia 520’nin en fazla bekleme süresi 16 güne kadar çıkabilmekte. En fazla 2G konuşma süresinin yaklaşık 17 saat ve video oynatma süresinin ise yaklaşık 5 saat şeklinde olduğu söylenebilir. 3G modunda ise konuşma süresi 9 saate kadar inebiliyor. Bizim Lumia 520’yi deneyim ettiğimiz sürece gördüğümüz kadarıyla uzun süre oyun oynamak, video izlemek, fotoğraf çekmek ve video kaydı yapmak gibi etkinlikler sonucunda telefonun batarya düzeyi hızla düşmüyor. Böylece orta düzeyde bir kullanım sonucunda telefonunuzu her gün şarj etmek zorunda kalmıyorsunuz.

 

Nokia Lumia 520 – Değerlendirme

Nokia Lumia 520, Lumia serisinin en ekonomik cihazı olarak gayet iyi bir performans sergilemekte. Özellikle batarya konusunda beklentinize uzun pil ömrü şeklinde cevap verebilecek olan bu cihazın, ekran ve işlemci yönünden de iyi düzeyde olduğu söylenebilir.

Lumia 520’nin tasarımı da Lumia serisinin diğer cihazlarının tasarımına benzemekle birlikte ekran büyüklüğü ve ağırlık yönünden rahatsız etmeyecek değerlere sahip. Bunların yanında akıllı telefon çift çekirdekli 1 Ghz  Qualcomm Snapdragon S4 işlemci bulunduruyor ve oyun oynarken, video izlerken ya da herhangi başka bir hız gerektiren işlem yaparken donmalarla karşılaşmıyorsunuz.

Telefonda eksiklik olarak görülebilecek tek şey kamera flaşı olarak gözümüze çarpıyor. Bu eksiklik nedeniyle gece çekimlerinden beklenen sonuçlar alınamayabilir. Buna karşın akıllı çekim, sinemagraf ve panoramik fotoğraf özellikleri bir artı olarak öne çıkmakta.

Lumia serisine ait akıllı telefon Nokia Lumia 520 satın almak isteyenlere de fiyat yönünden bir yük oluşturmayacaktır.

Nokia Lumia 520 ile Çekilmiş Örnek Fotoğraflar

Nokia Lumia 520 Fotoğrafları

Kaynak : Mobil133 YORUMLAR

  1. Gayet detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş Sibel Hanım, teşekkür ederim. Özellikle bol bol görsel kullanmanız, kafamdaki birçok soru işaretini gidermeme yardımcı oldu. Takdir edersiniz, elektronik mağazalarında bir ürünü doya doya inceleme şansı yok, başınızda biri dikilirken bu çok zor oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz