Nokia Lumia 625, geçtiğimiz temmuz ayında tanıtılan ve ağustos ayında satın alınabilir kılınan ve hızlı bir şekilde Türkiye pazarında da satışa sunulan Windows Phone 8 işletim sistemli orta sınıf bir akıllı telefon. Sahip olduğunu donanım ve yazılım özellikleriyle dikkat çekici duran ürünün incelemesi ile karşınızdayız.

Nokia Lumia 625 İncelemesi – Tasarım

Önce sayılardan bahsedecek olursak telefonun 13.3 cm uzunluğunda, 7.2 cm genişliğinde ve 9.2 milimetre kalındığında olduğunu ifade edebiliriz. Genel olarak kalın bir izlenim yaratan cihaz ele alındığında da göründüğü kadar kalın bir deneyim sunmuyor. Bunda cihazın köşelerinin ve yanlarının tasarım konusundaki kullanıcı dostluğu önemli bir fark diyebiliriz. Diğer yandan 159 gramlık ağırlık ürünü elinize aldığınızda da gitmiyor. Genel görünüm itibariyle Nokia Lumia 625’in pek kibar bir telefon olarak görünmediğini ancak kaba da bulunamayacağını söyleyebiliriz.

Nokia Lumia 625 fotograflari - tasarim

Nokia Lumia 625 iki parçadan oluşuyor denebilir. Bunlardan ilk ve ana parça cihazın kendisini oluşturan gövde ve ikinci parça da çıkarılabilir arka plastik kapak. İşin ilginç yanı ise kapak çıkarılabilir olmasına rağmen bataryanın yani pilin çıkarılamaz olması. Buna karşın kapak çıkarıldığında arka bölümün sağ üst kısmında yer alan SIM kart yuvası ile mikro SD kart yuvasının üst üste getirilmesi üründe yer kazanılması adına başarılı bir hamle olarak dikkat çekiyor. Tabii ki bunun başarılabilmesinde cihazın biraz kalın olmasının da etkisi var. Üründeki genel tuş konumlandırması ve bağlantı yuvalarının yerleştirilmesi diğer Nokia Lumia ürünleriyle neredeyse tamamen aynı.

Nokia Lumia 625 İncelemesi – Donanım

Nokia Lumia 625 ekranı ile bu bölüme başlayacak olursak 480×800 piksel çözünürlüğünde 4.7 inç büyüklüğünde bir ekranın var olduğunu söyleyebiliriz. Ekran büyüklüğü bakımından en geniş ekrana sahip Lumia’lar arasında gösterilen telefonda IPS LCD görüntüleme teknolojisi kullanılıyor. Hatırlanacağı üzere birçok Nokia Lumia’da AMOLED teknolojisine yer veriliyordu. IPS LCD ile ekranın daha gerçek tonlar içeren görüntü sunduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte ekranda inç başına 199 piksel düşüyor ki tüm bu değerlerin günümüzde giriş seviyesi olduğunu söylemek durumundayız. Özellikle de ekranda akıcılık konusunda göze batmalar mevcut. Bunu menüler arasında gezinirken ve seçenekler bölümünde aşağı yukarı hareket ederek rahatlıkla görebiliyoruz.

Nokia Lumia 625 fotograflari - kapak

Ekranı Corning Gorilla Glass 2 teknolojisi koruyor. Qualcomm Snapdragon S4 Pro serisinden 1.2 GHz frekansında çalışabilen çift çekirdekli işlemciye sahip olan Nokia Lumia 625, bu özelliği sayesinde orta sınıf akıllı telefonların gösterebildiği üst seviye performans sunabiliyor. Ancak bu işlemciye eşlik eden 512 MB değerindeki RAM ile Adreno 305 model ekran işlemcisi söz konusu performansı bir adım öteye götürebilecek parçalar değil. Dolayısıyla ürünün performansı sınırlı olsa da fiyat performans açısından konuya eğildiğimizde gayet olağan bir durumla karşılaşıyoruz. Yaptığımız testlerde ürünün genel performansının tatmin edici olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki her oyunu oynayamıyorsunuz fakat kullanım esnasında bir donma ya da takılma hissedilmiyor.

Nokia Lumia 625 İncelemesi – Kamera

Mütevazı bir kamerası bulunan telefonda 5 MP değerinde bir ana arka kamera konumlandırılıyor. Kamera ile yaptığımız test çekimlerinde yeterli ışığın olduğu ortamlarda standart sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Bazı Nokia Lumia modellerinde bulunan Carl Zeiss lens teknolojisinin bu üründe bulunmadığını da belirtelim. Buna karşın otomatik odaklanma ve coğrafi etiketleme gibi yazılım temelli özellikler söz konusu. Ayrıca telefonun ön kısmında ikinci bir kamera daha yer alıyor.

Nokia Lumia 625 fotograflari - kamera

Kamera ile saniyede 30 kareyle 1080p full HD video çekebilmek mümkün. Ön kamera ile de VGA seviyesinde sonuç alınabiliyor. Kamerada sarsıntı azaltma gibi özellikler maalesef yer almıyor.

Nokia Lumia 625 İncelemesi – Yazılım

Windows Phone 8 işletim sistemini kullanan Nokia Lumia 625, bu yazılımına dair yayınlanan son güncellemeye yani Amber güncellemesine sahip. Diğer özellikleri bakımından klasik Windows Phone 8 deneyimini tam anlamıyla yaşayabiliyorsunuz. Windows Phone 8 için yayınlanan Amber güncellemesi hakkında detaylı bilgilere sahip olmak için “[highlight]Windows Phone 8 Nokia Lumia Amber Güncellemesi Yayınlanıyor[/highlight]” isimli özel yazımızı okuyabilirsiniz.

Nokia Lumia 625 İncelemesi – Bağlantı ve Batarya

Telefonun en ilginç özellikleri belki de bu başlık altında toplanabilir. Zira orta sınıf bir akıllı telefon olmasına rağmen bu üründe LTE yani 4G bağlantı teknolojisi sunuluyor. Bu açıdan belki de sınıfında oldukça farklı bir yere oturuyor. Diğer yandan çıkarılamaz 200 mAh değerinde bir batarya konumlandırılıyor ki ekranı diğer Lumia’lara göre daha büyük olmasına rağmen batarya değeri daha düşük kalıyor.

Nokia Lumia 625 fotograflari - inceleme

GLONASS destekli A-GPS bağlantı özelliği ile Nokia Here başta olmak üzere yön bulma yazılımlarını sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. İvmeölçer, jiroskop, dijital pusula ürünün sahip olduğu diğer algılayıcılar.

Nokia Lumia 625 İncelemesi – Değerlendirme

Nokia Lumia 625, Windows Phone deneyimi yaşamak isteyenler için fiyat performans açısından makul bir seçim olabilir. Ekranının büyük olması ve ekran çözünürlüğünün sınırlı olması ürünün daha çok orta yaş ve üstü kişilerce kolayca kullanılabileceği izlenimi yaratıyor. Zira kamera ve performans konusunda beklentileri yüksek tutmamak gerekiyor.

Nokia Lumia 625 Fotoğrafları

Nokia Lumia 625 İnceleme Videosu

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz