Nokia Lumia 720, aslında çok uzun süre önce tanıtılan bir ürün. Şubat ayında tanıtımı gerçekleşen telefon nisan ayında satışa çıktı ve kısa bir süre sonra da Türkiye’ye geldi. Bununla birlikte Nokia Lumia serisini temsil eden birçok ürünün arka arkaya gelmesiyle birlikte Nokia Lumia 720 daha çok ön plana çıktı. Zira belki de Nokia Lumia serisindeki en iyi tasarıma sahip cihazla karşı karşıyayız. Vakit kaybetmeden detaylı incelememize geçelim.

Nokia Lumia 720 – Tasarım

Her şeyden önce ürünün tasarımın şu ana kadarki en iyi Nokia Lumia tasarımlarından biri olduğunu belirtmeliyim. Buna kullanılan malzeme yani telefonun dış yapısına dair kullanılan malzemeler de dahil. Bununla birlikte cihaz genel olarak Nokia Lumia’larda görmeye alıştığımız gibi kalın değil. Oldukça ince. 9 milimetrelik inceliği ile birlikte yan bölümlerin arka doğru eğim kazanarak gitmesi ürünün daha da ince hissedilmesini sağlıyor. Bu aynı zamanda telefonun elde çok iyi oturmasına da yardımcı oluyor. Aynı zamanda dayanıklılık hissini de başarılı bir şekilde oluşturabiliyor.

128 gramlık ağırlığı ile hafif sayabileceğimiz Nokia Lumia 720’nin ön yüzünde hiç fiziksel tuş yer almıyor. Alt kısımda yani ekranın altında üç adet dokunmatik tuş konumlandırılıyor. Geri, Windows ana tuşu ve arama tuşu olmak üzere yer verilen üç dokunmatik tuşun yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Üst kısımda NOKIA logosu yer alırken hemen solunda ön kamera bulunuyor. Açıkçası ön yüzdeki algılayıcıların nerede olduklarını keşfetmek oldukça zor.

nokia lumia 720Nokia Lumia 720 fotograflari mobil13 (12)-012

Telefonun sol tarafında hiçbir tuş yer almıyor. Sadece ürünle birlikte gelen NOKIA iğnesi ile açılabilen bir mikro SD kart yuvası bulunuyor. Sağ yanda ise sırasıyla ses açma kapama tuşları, güç tuşu ve fotoğraf çekme (deklanşör) tuşu bulunuyor. Alt bölümde mikro USB bağlantı yuvası ve mikrofon yer alıyor. Üst kısımda da yine NOKIA iğnesiyle açılan SIM kart yuvası ve 3.5 milimetrelik ses çıkış yuvası konumlandırılıyor.

nokia lumia 720Nokia Lumia 720 fotograflari mobil13 (5)-005

Cihazın arka yüzüne baktığımızda öncelikle Nokia Lumia 720 farkını ortaya koyan özelliklerden biri olan Carl Zeiss lensli kamerayı görüyoruz. Onun solunda LED flaş yer alıyor. Orta kısımda da dikey bir şekilde NOKIA logosuna yer verilmiş. Alt kısımda da hoparlör bulunuyor.

Bu bölümde son olarak telefonun ekranının Corning tarafından üretilen Gorilla Glass 2 teknolojisinin koruduğunu belirtelim. Ayrıca arka kapak birçok Nokia Lumia’da olduğu gibi değiştiremiyor.

Nokia Lumia 720 – Donanım

Telefonun kalbinde yani performans merkezinde yatan donanımın adı Qualcomm Snapdragon S4 Plus yonga seti. Nokia Lumia 720 bu yonga setinde bulunan çift çekirdekli 1 GHz frekansına kadar işlem yapabilen işlemciyi kullanıyor. İşlemciye grafik desteği sunan donanım ise Adreno 305. Ve belki de telefonun en zayıf noktası olan 512 MB değerindeki RAM tüm bu performans donanım arasında yer alıyor. Windows Phone Uygulama Mağazası üzerinde yer alan birçok oyun ve uygulamayı bu telefonla açabiliyorsunuz. Ancak 1 GB RAM isteyen oyunların sayılarının artması ve oyunlardaki grafik detaylarının da yükselmesi bazı Nokia Lumia 720 kullanıcılarını mutsuz edebilir. Bununla birlikte Adreno 305 ekran işlemcisinin de giriş seviyesi ürünlerde daha çok karşımıza çıktığını da belirtmeliyiz. Ancak tüm bunlara karşı genel kullanımda Nokia Lumia 720 fevkalade akıcı ve seri çalışıyor. Kuşkusuz bunda Windows Phone 8 ile Nokia Lumia 720’nin yazılım ve donanım açısından neredeyse tümleşik bir şekilde üretilmesinin büyük etkisi var. Tıpkı Apple’ın iPhone serisinde olduğu gibi.

nokia lumia 720Nokia Lumia 720 fotograflari mobil13 (13)-013

Nokia Lumia 720 ekranı 4.3 inç büyüklüğünde. Ekranda inç başına düşen piksel sayısı da 217. Telefonun ekran çözünürlüğü 480×800 piksel. Sayılara bakıldığında pek tatmin edici gelmeyebilecek ekran özellikleri telefonu kullanmaya başladığınızda yeterli görünüyor. Tabii ki oyunlarda ve videolarda ekranda inç başına düşen piksel sayısının ve ekran çözünürlüğünün seviyesi biraz daha göze bakıyor. Ancak sıradan kullanımda ekran oldukça tatmin edici düzeyde. Ayrıca telefonun bu donanımında yer verilen ClearBlack teknolojisi ile dış ortamda yani güneş ışığında ekran performansının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Ekran teknolojisi olarak IPS LCD tercih edilmiş ve bu da olabildiğince gerçekçi renklerle ürünü kullanmamızı sağlıyor. Daha önce de belirttiğim gibi Corning Gorilla Glass 2 ile korunan ekran oldukça dayanıklı olduğuna dair bir his veriyor.

nokia lumia 720Nokia Lumia 720 fotograflari mobil13 (3)-003

Nokia Lumia 720 üzerinde yer alan dahili depolama alanı 8 GB. Bu akıllı telefon dünyası için az bulunan bir sayı olmakla birlikte daha çok giriş seviyesi ürünlerde yer alıyor. Ayrıca Windows Phone 8 işletim sistemi ve telefonda hazır olarak gelen uygulamalarla birlikte kullanılabilir alan 2 GB kadar daha azalıyor. Bu yönüyle telefonu alır almaz bir mikro SD kart almak gerekebiliyor. Özellikle de telefon müzik ve video ya da film atıp multimedya yönünü sık kullanıyorsanız buna mecbursunuz bile diyebilirim. Çözüm olarak alınabilecek mikro SD kart ile 64 GB’a kadar bellek alanı yükseltilebiliyor.

Nokia Lumia 720 performans olarak tatmin edici. Denediğim oyunlarda ve uygulamalarda takılma ya da donma sorunuyla karşılaşmadım. Bununla birlikte oyunların ve uygulamaların çok yüksek grafik özelliği içermediklerini de belirtmeliyim.

Nokia Lumia 720 – Yazılım

Nokia Lumia 720 bilindiği üzere Windows Phone 8 işletim sistemiyle birlikte geliyor. Bununla birlikte bu incelemenin kaleme alındığı dönemlerde büyük Amber güncellemesine de kavuşması da söz konusu. Nokia Lumia serisi için Amber güncellemesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazılım konusunda üründe yer alan en dikkat çekici farklılıklar Microsoft ve Nokia tarafından üretilen uygulamalar. Söz konusu bu uygulamalar Android ve iOS üzerinde ya hiç yer almıyor ya da kısmen bulunuyor. Örneğin Nokia Mix Radio uygulaması ile internet bağlantısı üzerinden harikulade kanalları ücretsiz dinleyebiliyorsunuz. Bu kanalları sıradan radyo istasyonlarından ayıran önemli farklar arasında cihazla bütünleşik olması ve gerçekten de kaliteli yayınlar bulunması diyebilirim.

nokia lumia 720Nokia Lumia 720 fotograflari mobil13 (11)-011

Nokia HERE Maps uygulaması telefonda yer verilen konum bildirme ve yön bulma ürünü. Windows Pone tasarımına yakın çizgileri ile dikkat çeken yapım mobil dünyada yer alan başarılı yön bulma çözümlerinden biri.

Telefonun sağ alt dokunmatik tuşu sizi doğrudan arama işlemine yönlendiriyor. Nokia Türkiye ve Yandex Türkiye arasında varılan anlaşma doğrultusunda bu tuşa bastığınız anda Yandex arama servisine de giriş yapmış bulunuyorsunuz. Ancak parmağın istenmedik şekilde zaman zaman bu tuşa dokunması bir süre sonra can sıkıcı bir deneyime neden olabiliyor.

Nokia Lumia 720 üzerinde varsayılan olarak gelen klavye Türkçe dil desteği sunuyor. Dolayısıyla da Türkçe karakterler sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. İlk başlarda klavyede Türkçe karakterleri bulmak zor gelebilir ancak kısa sürede alışılabiliyor. Bu arada birkaç Türkçe karakterin doğrudan yer almadığını da belirtelim.

Tüm Windows Phone akıllı telefonlarda olduğu gibi bu üründe de bildirim alanı yetersiz kalıyor. Bir Android ya da iOS bildirim alanı kadar başarılı olması şu aşamada beklenemez. Zira yeni yeni üst düzey mobil deneyim yaşanıyor Windows Phone’da. Ancak bildirim alanı gibi son derece önemli bir parçanın daha iyi olması gerekirdi diye düşünmeden de edemiyor insan.

Nokia Lumia 720 birçok renkte üretiliyor. Bize gelen test ürünü hoş bir sarı idi ve telefonun kendi menü rengi de sarıydı. Bu iki durum harikulade bir bütünlük yaratıyor.

SkyDrive, Office ve Outlook gibi Microsoft ürünlerini gelişmiş bir şekilde bu üründe yaşayabiliyorsunuz. Özellikle de fotoğraf çekimi gibi konularda hızlı bir şekilde SkyDrive’ın devreye girdiğini görebiliyoruz.

nokia lumia 720Nokia Lumia 720 fotograflari mobil13 (14)-014

Telefonda çoklu uygulama desteği bulunuyor ve bu sayede birden fazla pencerede sırayla işlerimizi görebiliyoruz. Bunun için geri butonuna biraz basılı tutmak yeterli oluyor.

Internet tarayıcısı olarak tabii ki Internet Explorer yer alıyor. Her ne kadar artık terk edilen bir teknoloji olsa da kimi zaman kullanmak durumunda kaldığımız Flash Player desteğinin bu telefonda yani tarayıcıda olmadığını belirtmekte fayda var.

Telefonda bahsedeceğim son eksiklikse dosyalama ya da doküman sınıflaması sisteminin olmaması. Yani telefonda bulunan tüm dosya ve dokümanları görüntüleyeceğimiz bir uygulama yok.

Nokia Lumia 720 – Kamera

Telefonun öne çıkan özelliklerinden biri ve belki de en önemlisi kamerası. Carl Zeiss lense sahip olmasıyla ortaya çıkan bu fark özellikle de az ışıklı ortamlarda ortaya çıkıyor. Bunun bir diğer anlamı da diğer telefonlara göre çok daha iyi bir gece çekimi deneyimi demek. Yaptığımız testlerde de bunu gördük. Gece çekimi moduna aldıktan sonra telefonla yaptığımız çekimlerin diğer telefonlara göre çok daha canlı ve parlak bir şekilde ekrana yansıdığını tespit ettik. Ancak bu durumun getirdiği bir olumsuz durum da yok değil. O da çekimde bulunan ışık kaynaklarının biraz fazla öne çıkması ve bazen bozulmalara sebep olması.

6.7 MP değerinde kamera çözünürlüğüne sahip olan Lumia 720, otomatik odaklama özelliğine de sahip. Bu özelliği kullanmak için fotoğraf çekimi sırasında odaklanılacak noktayı ekran üzerinde belirlemek yeterli. Yaklaşık bir saniye sonra telefon söz konusu yeri odaklayarak çekimi gerçekleştiriyor. Diğer yandan özellikle de gece çekimlerinde yardımcı olacak LED flaş kameranın hemen yanında bulunduğunu da belirtelim.

Çekilen fotoğraflara coğrafi etiketleme yapabiliyoruz. Yani o fotoğrafın tam olarak nerede çekildiğini fotoğraf bilgilerine işleyebiliyoruz.

Nokia Lumia 720 ile 1080p full HD video çekilemiyor. Belki gelecek yazılım güncellemesi ile bu sağlanacak. Ancak şu anda 720p HD video çekimi yapılabiliyor ve bana göre de bu yeterli. Üstelik 720p HD video çekimi saniyede 30 kare ile gerçekleşiyor.

Telefonun ön kamerası 1.3 MP değerinde. Bu kamerayla da video çekilebiliyor bu çekimler tıpkı arka kamera gibi saniyede 30 kareyle 720p değerinde gerçekleşebiliyor.

Nokia Lumia 720 ile Çekilmiş Fotoğraflar

Nokia Lumia 720 – Bağlantılar ve Batarya

Nokia Lumia 720 üzerinde NFC yani yakın saha iletişimi teknolojisinin bulunduğunu belirterek bu başlığa başlayabiliriz. Diğer yandan standart olarak sayabileceğimiz Wi-Fi 802.11 a/b/g/n kablosuz bağlantı özelliği çift band desteği ile sunuluyor. Bununla birlikte Bluetooth 3.0, mikro USB 2.0 desteğinin yanı sıra GLONASS destekli A-GPS teknolojilerinin de cihaz yer aldığını belirtelim.

Cihazda çıkarılamaz olarak bulunan 2000 mAh değerinde batarya Nokia tarafından ifade edilen verilere göre 2G bağlantı esnasında telefon üzerinden 23 saate kadar konuşma yapılabiliyor. 3G bağlantı esnasında ise bu süre 13 saat civarlarına iniyor. Telefonun bekleme süresi ise 520 saat dolaylarında. Ürünün testi esnasında özellikle de bekleme süresinin çok iyi olduğunu gözlemledim. Bunu kesinlikle belirtmeliyim. Telefonun kablosuz şark olma özelliği olsa bile bunun aktif olarak kullanılabilmesi için gerekli olan aksesuarın ayrıca satın alınması gerekiyor.

Nokia Lumia 720 – Değerlendirme

Bana göre tüm akıllı telefonlar arasında en iyi tasarıma ve görüntüye sahip olan cihazlardan biri. Hatta Nokia Lumia serisinde bugünlerde ülkemizde tanıtılan Nokia Lumia 925’in ardından en iyi tasarıma sahip cihaz diyebilirim. Bu noktada ekranın dış yapıyla olan son derece uyumlu yapısının da etkisi var. Tabii ki telefonun arayüz tasarımı ve arayüz renginin dış kasa rengi ile uyumlu olması da etkili.

Lumia 720’nin donanımı orta sınıf akıllı telefonlar için adeta temsili değerlerde. Ancak bir önceki modeli olan Nokia 620 ile neredeyse aynı donanım özelliklerine sahip olması aradaki farkın sadece tasarımdan ve kameradan ibaret olduğu izlenimi yaratabiliyor. Bununla birlikte telefonu kullanırken herhangi bir donma ya da yavaşlama ile karşılaşmadığımın yeniden altını çizmeliyim.

Fotoğraf çekmeyi seven ve akıllı telefona çok ücret ödemek istemeyenler için ideal bir seçim olabilir Nokia Lumia 720. Zira Carl Zeiss lensli kamerası benzer seviyedeki telefonlara göre çok daha iyi sonuçlar ortaya koyuyor.

Nokia Lumia 720 Fotoğrafları

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz