Nokia Lumia 925, geçtiğimiz haziran ayında tanıtılan ve kısa bir süre önce de Türkiye’de satışa çıkan yeni Nokia akıllı telefon. Windows Phone 8 işletim sisteminin Amber güncellemesi bu üründe varsayılan olarak geliyor. Böylece Nokia ve Microsoft’un Lumia serisi için sonradan çıkardığı ve fevkalade önemli iyileştirmelerin yanı sıra birçok yeniliği de barındıran güncellemesi kurulu olarak geliyor.

Nokia Lumia 925 İncelemesi – Tasarım

Ürünün tasarımı ve dış yapısına detaylıca eğilmeden evvel, gerçekten de göze hoş gelen ve bir o kadar da kibar bir ürünle karşılaşmak birçok kullanıcının bu ürüne kısa sürede alışması ve sevmesine yardımcı olacaktır. Zira Nokia Lumia 920 ile başlayan akıllı telefon serisi başta ekran ve kamera teknolojileri olmak üzere birçok konuda beğenilse de kaba sayılabilecek görüntüsü ve ürünün kalınlığı belki de ciddi bir kesimin satın alma esnasında vazgeçmesine neden olmuştur. İşte bu ürün yine aynı yüksek seviyede donanım özelliklerini sunarken tasarım alanında da bana göre şu ana kadar gördüğüm (Nokia Lumia 1020 hariç) en iyi tasarıma sahip Lumia. Hatta bu yıl içinde çıkmış tüm akıllı telefonlar arasında en iyi tasarıma sahip üç üründen biri kesinlikle olabilir.

nokia lumia 925 incelemesi mobil13 (4)

Cihazın uzunluğu 12.9 cm, genişliği 7 cm ve inceliği 8.5 milimetre olan bir cihaz. Hatırlatmak gerekirse Nokia Lumia 920, 11 cm değerlerine yaklaşan bir kalınlığa sahipti. Telefonun ince olmasının yanı sıra köşelerinin de hafif kavisli olması ele tam oturmasına vesile oluyor. Tüm yan ve köşe bölümlerin alüminyum materyalden yapılması hem dayanıklılık hissini artırıyor hem de telefonun kaliteli görünmesine katkıda bulunuyor. Ön bölümdeki cam ekran Corning Gorilla Glass 2 teknolojisini barındırıyor ve olası ekran çizilmelerinin önüne geçiliyor.

Telefonun ön kısmı diğer Lumia’lar ile aynı tasarım anlayışına sahip ve aynı şekilde konumlandırılan nesneler mevcut. Ön bölümde SIM kart yuvası, mikro USB girişi, 3.5 milimetrelik kulaklık girişi ve dış ortamı dinleyen bir mikrofon bulunuyor. Sol bölümde herhangi bir şey bulunmuyor. Sağ bölümde ise ses yükseltme ve alçaltma tuşu, güç tuşu ve fotoğraf çekme tuşu bulunuyor. Güç tuşu olağanın aksine biraz daha cihazın orta kısmına denk geliyor ki uzun parmaklı kullanıcıların buna alışmasının zaman alabileceğini söylemekte fayda var.

Arka kısım karbon fiber materyalden yapılmış hissi veriyor. Orta üst kısımda çift LED flaşlar bulunuyor. Onun altında kamera ve onun da altında “PureView” ve “Carl Zeiss” ifadeleri bulunuyor. Nokia logosu da bu ifadelerin altında. En alt kısımda ise genişçe çıkışlara sahip hoparlör yer alıyor. Kamera bölgesinin oval bir çıkıntıya sahip olması kuşkusuz ürünün ince olması için gerekli bir durum. Açıkçası bunu kullanıcının pek de sorun edeceklerini düşünmüyorum. Ama telefonu masaya yatırarak kullanmayı seven ya da bu alışkanlığı olanlar için dikkat edilmesi gereken bir nokta diye düşünüyorum.

Nokia Lumia 925 İncelemesi – Donanım

Nokia Lumia 925’in öncelikle ekranına değinelim. 768×1280 piksellik ekran çözünürlüğü HD ekran ifadesini kullanmamızı sağlıyor. AMOLED teknolojisinin temeli oluşturduğu ekran, PureMotion HD+ ile birlikte harikulade bir ekran deneyimi sunuyor. Bu teknolojinin varlığını hemen her fırsatta görebiliyoruz. Ayrıca ClearBlack isimli teknoloji ile de dış ortamlarda ya da ışığın yoğun olduğu yerlerde ekranı görmekte zorluk çekmiyorsunuz. Günün büyük kısmını dışarıda geçiriyor ve iyi bir telefon arıyorsanız yalnızca bu açıdan bile Nokia Lumia 925 kesinlikle düşünülmesi gereken bir telefon. Ekranın 4.5 inç olduğunu ve ne küçük ne de büyük sayılabileceğini belirtelim.

nokia lumia 925 incelemesi mobil13 (14)

Corning Gorilla Glass 2 teknolojisi ile korunan ekranda inç başında 332 piksel düşüyor. Bu yüksek sayılabilecek sayı da ekran kalitesini oluşturan etkenlerden yalnızca biri.

Qualcomm MSM8960 Snapdragon yonga setine sahip olan bu Nokia akıllı telefon, çift çekirdekli 1.5 GHz frekansında çalışan işlemci kullanıyor. Ekran işlemcisi ise Adreno 225. Yaptığımız testlerde menü geçişlerinde, oyunlarda, yüksek çözünürlüklü videolarda ve genel kullanımda herhangi bir şekilde donma ya da yavaşlık hissetmedik. Her ne kadar işlemci ve ekran işlemcisi orta sınıf görünse de işletim sistemi ile işlemci ve yardımcı birimlerin uyumlu bir şekilde sunulması yüksek performans alabilmemizi sağlıyor. Bu noktada 1 GB RAM donanımın da yeterli olabileceğini ancak 1.5 GB ya da 2 GB RAM ile bu ürünün alanında en iyisi seçenek olma şansını biraz yitirdiğini söylemek gerekiyor.

Nokia Lumia 925 İncelemesi – Kamera

Nokia Lumia 925 kamerası, ürünü benzer seviyedeki cihazlardan ayıran belki de en dikkat çekici ve önemli özelliği temsil ediliyor. Zira Nokia Lumia 920 ve ondan sonra çıkan birkaç modelde gördüğümüz Carl Zeiss lens bu üründe de bulunuyor. Bu lensin sayesinde oldukça kaliteli fotoğraflar çekebilmek mümkün. Diğer yandan kameranın 8 MP değerinde olduğunu da belirtelim. Ancak aralarında lens bulunmayan 12 ya da 13 MP değerindeki kameralara sahip birçok ürüne göre bile çok daha iyi bir fotoğraf çekme deneyimi sunduğunu eklemeliyim.

nokia lumia 925 incelemesi mobil13 (7)

Carl Zeiss lense sahip Nokia Lumia 925, aynı zamanda PureView teknolojisini kullanıyor. Carl Zeiss lens ile PureView teknolojisinin bir araya gelmesiyle düşük ışıklı ortamlarda yani daha çok gece çekimlerinde başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Bu açıdan da Nokia Lumia 925 akıllı telefon dünyasının en başarılı kameraya sahip ürünleri arasında rahatlıkla gösterilebilir. Ancak gece çekimlerinde yoğun ışık yayan nesnelerin bulunduğu fotoğraflarda ışık patlaması şeklinde ifade edebileceğimiz o kaynaktan gelen ışığın dağılması da söz konusu olabiliyor. Örneğin sokak lambaları bu örnek ışık yayan nesnelerden biri. Bu durumda kullanıcıların gece modu ile otomatik mod arasında tercih yapmaları önemli. Zira gece modunda bu tür yoğun ışık kaynaklarının bulunması halinde ışığa duyarlı hassas algılayıcılar beklenmedik bir yoğun ışıkla karşılaşmış oluyorlar.

Bu Windows Phone akıllı telefon, kamera teknolojileri bakımından görüntü sabitleme, otomatik odaklanma, çift LED flaş desteği, dokunarak odaklanma ve coğrafi etiketleme gibi özellikler de sunuyor. Dileyen kullanıcılar fiziksel deklanşörü kullanabilirlerken dileyenler de parmaklarıyla ekrandaki odaklanılacak yeri belirleyip cihazın fotoğrafı çekmesini bekleyebilirler.

Telefonun arka kamerası ile saniyede 30 kareyle 1080p full HD video çekebilmek mümkün. Aynı zamanda söz konusu video çekiminde sarsıntı azaltma özelliği olduğunu da belirtelim. Ön kamera da 1.3 MP değerinde ve saniyede 30 kareyle 720p HD video çekilebilmesine olanak sağlıyor.

Nokia Lumia 925 kamera performansı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Nokia Lumia 925 ile çekilmiş örnek fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Nokia Lumia 925 ile Çekilmiş Örnek Fotoğraflar

Nokia Lumia 925 İncelemesi – Yazılım

Windows Phone 8 işletim sistemini kullanan telefonun bu noktadaki en dikkat çeken yönü Amber güncellemesi olarak da bilinen son ve en büyük Windows Phone 8 yazılım güncellemesinin üründe kurulu olarak gelmesi. Henüz yeni sayılabilecek ve yolun başında sayılabilecek bir işletim sistemi için bu gibi önemli ve devasa güncellemelerin ne kadar önemli olduğunu belki de en iyi bilenler henüz bu güncellemeyi cihazlarında görememiş olan Nokia Lumia sahipleri bilir. Wi-Fi kullanımından pil performansına, veri kullanımından görsel detaylara kadar birçok iyileştirme ve yenilik bu güncelleme ile dolayısıyla da Nokia Lumia 925 ile kullanıcılara sunuluyor.

nokia lumia 925 amber guncellemesi mobil13

Windows Phone 8 için yayınlanan Amber güncellemesi hakkında detaylı bilgilere sahip olmak için “[highlight]Windows Phone 8 Nokia Lumia Amber Güncellemesi Yayınlanıyor[/highlight]” isimli özel yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunun dışında Nokia Lumia 925’i diğer Lumia’lardan ayıran bir yazılım özelliği bulunmuyor.

Nokia Lumia 925 İncelemesi – Bağlantı ve Batarya

Üründe Wi-Fi teknolojisinin yanı sıra DLNA ve Wi-Fi hotspot de bulunuyor. Bu sayede telefonu modeme dönüştürmek mümkün. Bluetooth teknolojisinin 3.0 sürümü kullanılırken mikro USB ve NFC yani yakın daha teknolojisi de telefonda yer verilen bağlantı özellikleri. GLONASS destekli A-GPS ile yön bulma konusunda bir çözüm sunan üründe FM radyo bulunduğunu da ekleyelim.

İvmeölçer, jiroskop, dijital pusula ve yakınlık ölçer telefonda yer verilen algılayıcılar.

Nokia Lumia 925 bataryası çıkarılamaz Li-Ion 2000 mAh türünde bir pilden oluşuyor. Bu batarya ile 55 saate kadar müzik dinlemek, 3G ile yaklaşık 13 saate kadar görüşme yapmak mümkün. Telefonun bekleme süresi ise 440 saati bulabiliyor.

Nokia Lumia 925 İncelemesi – Değerlendirme

Yazının başında da belirttiğim gibi bana göre şu ana kadar çıkan Nokia Lumia’lar arasında en iyi tasarıma sahip akıllı telefon. Genel akıllı telefon dünyasında da en iyi tasarıma sahip beş cihazdan biri olduğunu söyleyebilirim.

İşlemci ve ara bellek konusunda ilk başta bazı kullanıcılara yetersiz gelebilecek sayılar mevcut. Ancak işletim sistemi ile donanım bütünlüğünü göz önüne alacak olursak gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir telefon Nokia Lumia 925. Hemen her türlü kullanıcı kitlesine hitap edebilen cihazın çift çekirdekli 1.5 GHz frekansında çalışan Qualcomm işlemcisinin yeterli gelebileceğini söylemek pek de zor değil. Ancak ara bellek konusunda 1.5 GHz sayısını görebilseydik müthiş olurdu.

nokia lumia 925 incelemesi mobil13 (13)

Amber güncellemesinin yüklü olarak gelmesi Windows Phone 8 deneyimini bir adım öteye taşıyor. Hâlihazırda bilinen eksikliklerin ve sorunların büyük bir kısmı söz konusu yazılım güncellemesi ile bu üründe yer almıyor.

Son zamanlarda üst seviye akıllı telefonlarda 13 MP değerindeki kameralar artık standart haline gelse de Carl Zeiss ve PureView ile birlikte 8 MP değerindeki kamerası bu cihazı o cihazlarla yarıştırabilecek katkılar sağlıyor. Bunu çektiğimiz örnek fotoğraflara bakarak da görebilirsiniz.

Ekran konusunda da ürün hemen her kullanıcıyı tatmin edecektir. İnç başına düşen piksel sayısı ve PureMotion+ teknolojisi kendisini gösteriyor.

Açıkçası bu üründe kötü diyebileceğim herhangi bir özellik bulamadım ve oldukça beğendim. Özellikle Windows Phone 8 kullanan bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız kesinlikle görmezden gelmeyin.

Nokia Lumia 925 Video İncelemesi

[highlight]mobil13 TV’ye abone olun, yeni videoları kaçırmayın![/highlight]

Nokia Lumia 925 Fotoğrafları

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz