Nokia, üç yeni akıllı telefonu Mobil Dünya Kongresi‘nde tanıttı. Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XL akıllı telefonlar, Android tabanlı olsalar da Android uygulamaların yanında hem Microsoft tarafından desteklenen uygulamaları hem de Nokia hizmetlerini kullanıma sunuyor.

Her üçü de çift SIM kartlı olan bu cihazlar birbirinden bazı donanımsal özelliklerle ayrılmakta. Nokia X akıllı telefon IPS LCD teknolojisiyle 4 inç WVGA (800 x 480) ekrana ve 63 mm genişliğe sahip. 10.4 mm kalınlığında olan cihazın diğer akıllı telefonlara göre biraz kalın göründüğü söylenebilir. 115.5 mm uzunluk ve 128.7 gram ağırlığında olan Nokia X, söylentileri doğrulayan özelliklere sahip. Yaklaşık iki hafta önce cihazın Android işletim sistemi taşıyacağı ve 3 MP kamera bulunduracağı hakkındaki söylentileri [highlight]“Nokia X Akıllı Telefonun 3 MP Kamera Taşıyacağı Doğrulandı”[/highlight] başlıklı bir haberle duyurmuştuk. Nitekim Nokia X, diğer adıyla Normandy, 3 MP kamera taşımakta ve çift çekirdekli 1 GHz Qualcomm Snapdragon™ S4 işlemci ile çalışmakta. 512 MB RAM ve 4 GB dahili bellek bulunduran cihazın belleği mikro SD kartla 32 GB‘a kadar yükseltilebiliyor. Cihaz ayrıca 1500 mAh çıkarılabilir bir bataryaya sahip.

nokia x yandan

Nokia’nın bugün MWC‘de tanıttığı diğer telefon Nokia X+. Bu telefonun, Nokia X ile hemen hemen tüm özellikler yönünden aynı olduğu söylenebilir. Nokia X+ akıllı telefonun tek farkı 768 MB RAM taşıması.

Nokia tarafından tanıtılan son ve en çok dikkat çeken telefon ise Nokia XL. 141.4 uzunluk, 77.7 mm genişlik, 10.9 mm kalınlık ve 190 gram ağırlığa sahip olan bu telefon, IPS LCD teknolojisiyle WVGA (800 x 480) 5 inç bir ekrana sahip. 5 MP kamera taşıyan telefon,  çift çekirdekli 1 GHz Qualcomm Snapdragon™ S4 işlemci ile çalışmakta. Yani bu yönden de diğer iki yeni Nokia cihazı ile arasında bir fark bulunmamakta. 2000 mAh çıkarılabilir bir batarya, 768 MB RAM ve 4 GB dahili bellek de yine cihazın nitelikleri arasında. Nokia XL’in belleği mikro SD kart ile 32 GB’a kadar çıkarılabilmekte.

nokia xl yandan

Nokia X hemen Asya-Pasifik, Avrupa, Hindistan, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika‘da 89 Euro fiyatla satışa çıkacak. Nokia’nın bu üç cihazı piyasaya sürerek aslında her kesimden kullanıcının isteğine yönelik bir akıllı telefon sunmak istediği anlaşılıyor. Nokia X+ ve Nokia XL akıllı telefonların ikinci çeyreğin başında sırayla 99 Euro ve 109 Euro fiyatlarıyla satışa çıkması bekleniyor. Bu fiyatlara vergilerin dahil olmadığını belirtelim.

Nokia X ve Nokia X+ yeşil, kırmızıcyan, sarı, siyah ve beyaz renklerde satışa sunulurken, Nokia XL akıllı telefonun sadece kırmızı renkte çıkmayacağı da gelen bilgiler arasında. Renk seçeneklerinin temin edilmesi bölgelere göre değişiklik gösterebilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz