Notre Dame Katedralinin Yeni Projesi

Fransız mimarlık bürosu Vincent Callebaut Architectures, halka Notre Dame de Paris Katedrali‘nin (Notre Dame de Paris) son yangında hasarın restorasyonu hakkında bir proje sundu.

Proje “Palingenesis” (“dönüşüm” veya “yeni doğum”) olarak adlandırıldı. Plana göre, yanmış çatının yerine, ayrıca binaların pasif havalandırması için elektrik, ısı ve enerji sağlayacak yeni bir tane inşa edilecek. Temel malzeme olarak meşe, cam ve karbon elyaf kullanılmalıdır. Merkez kuledeki yangından kurtulan bir bakır horoz kurmak istiyorlar.

Katedralin çatısının bahçeyi döşemek için kullanılması planlanmaktadır. Hayırsever kuruluşlar, fakirler için yılda 21 ton sebze ve meyve yetiştirecek. Haftalık çiftçi pazarının açılması bile mümkündür.

İlk medya kaynakları , Assassin Creed Unity bilgisayar oyunundan katedralin sanal modelinin yeniden yapılanmada yardımcı olabileceğini , ancak bilgiler doğrulanmadığını ileri sürdü.

Yeniden yapılanma için halihazırda 600 milyon avrodan fazla para toplandı ve 11 Mayıs gecesi, Fransa Ulusal Meclisi, Notre-Dame de Paris’in yeniden kurulmasına yönelik planı onayladı. Şimdi tasarı, 27 Mayıs’ta daha fazla düşünülmek üzere Senato’ya geçti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz