Bu yazımızda sizlere günlük hayatta gördüğümüz otomobil markalarının logolarının taşıdığı anlamlar hakkında bilgi vereceğiz. Araba logolarının taşıdıkları anlamı öğrenince şaşıracaksınız!

Mercedes-Benz

Mercedes ambleminde yuvarlar içerisinde bulunan üç çizgi; kara, su ve hava anlamını taşıyor. Daimler Chrysler’le beraber çalışan Carl Benz, araca isim bulamayınca kızının adını bu markaya taşıdı. Mercedes-Benz’in amblemi ve ismi buradan gelmektedir.

BMW

Yukarıda da gördüğünüz gibi BMW’nin ambleminde mavi ve beyaz renkler yer almaktadır. Bu renkler Almanya’nın Bavyera eyaletinden gelmektedir. 1929 yılından beri uçak üretimi yapan BMW, daha sonra araba üretimine başladı.

Audi

Audi ambleminde dört tane iç içe yüzük bulunmaktadır. Bu yüzükler araba için ortak olan dört firmanın simgesini oluşturuyor. Audi ismi de eski yönetici olan August Horch adlı mühendisin bu adı koyması sonucu günümüze kadar gelmiştir.

Ferrari

Ferrari ambleminde at işareti olduğunu hepimiz biliyoruz. Enzo Ferrari’ye hediye edilen at maskotu daha sonra amblemde yerini aldı. Ferrari ambleminde sarı ve kırmızı renkler yer almaktadır. Bu renkler, firma sahibinin Modena’ya ola sevgisinden gelmektedir.

Ford

Ford’un ambleminde mavi plaka üzerinde Ford yazısıdır. Kurucusu Henry Ford’un soyadından gelmektedir.

Volvo

Volvo’nun ambleminin arka kısmında oklu bir daire vardır ve Volvo yazısı yer almaktadır. Mitolojide bu oklu daire savaş meydanlarında yer alan, terör estiren savaş tanrısı Mars’ın sembolünden gelmektedir. Gerçek kurucuları; Gabrielsson ve Larson’dur.

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz