Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından çıkan verilere göre, Türkiye otomobil ve ticari araç satımında Mayıs ayında da düşüş yaşadı.

Mayıs ayının yıllık taban oranına göre düşüşü yüzde 55 şeklinde oldu. Son dönemlerde döviz kurlarında ve vergilerde yaşanan sıkıntı otomobil satışlarında da düşüşe neden oldu. Yaşanan sorunların devam etmesiyle beraber otomobil satışlarında da düşüş devam etmektedir. Açıklanan son rakamlara bakılacak olursak otomobil sektörünün durumu hiç de iç açıcı değildir.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Salı günü yapılan veri açıklamasına göre Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışları Mayıs ayında bir önceki yıla nazaran yarı şeklinde düşüş yaşadı. Yüzde 55 oranında düşüş yaşayan otomobil sektörü, satışlarında 33.016 birime geriledi. Hafif ticari araç satışlarında olan düşüş yüzde 62 ve otomobil sektöründe yaşanan düşüş ise yüzde 52 olarak kayıtlara geçti.

Mayıs ayında da satışlar aynı!

Ocak ve Mayıs dönemleri arası yaşanan düşüş yüzde 50 azalarak, 152.456 birime geriledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından tahmin edilen duruma göre 2019 yılı içerisinde toplam 350 bin – 400 bin birim araç satışının gerçekleşmesi bekleniliyor.

Hurda indirimi artar mı?

Son dönemlerde yerini hurda indirimi almıştı ve hurda indirimi sayesinde satışlarda artış yaşanmıştı. Hatta bayramdan önce meclise gelen yeni torba kanun tasarısı ile bu indirim 10 bin TL’den 15 bin TL’ye çıkarılacaktır. Bu kanun şu an için aktif olmasa da ilerleyen dönemlerde yürürlüğe koyulduğu zaman satışlarda daha da artış olması bekleniliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz