Bu yazımızda oturum çalma yönteminden nasıl korunabileceğinizden bahsedeceğiz. Oturum çalma işlemi aslında siber korsanların bilgisayarınızdaki bilgilerinize ve aynı zamanda kullanmış olduğunuz servislere yetkisiz bir şekilde erişim sağlamak için kullandıkları bir yöntemdir. Sizin haberiniz olmadan oturumunuz çalınabilir ve bilgileriniz siber korsanların eline kolay bir şekilde geçebilir.

Oturumunuzun çalınıp çalınmadığını anlamak için ilk olarak oturum kavramından tam olarak bahsedelim. Bir servise bağlanmak istediğiniz zaman sizden kullanıcı adı ve şifre ister. Daha sonra e-posta adresinizi oluşturmuş olursunuz. Oluşturduğunuz e-posta adresi ile bağlanmak istediğiniz uygulamalarda e-posta ile girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Siber korsanlar, oturum paket çözümleme, siteler arası komut dosya saldırısı, oturum belirteci tahmin etme veya oturum sabitleme gibi yöntemler kullanarak sizin oturum kimliğinizi izinsiz alabilirler. Ancak gerekli önlemler aldığınız zaman oturum kimliğinize saldırı gerçekleşmesi daha da zorlaşır.

Oturum çalma işleminin gerçekleşmemesi için güvenlik önlemi almanız gerekecektir. En güvenli yöntemler veri şifreleme, rastgele oturum kimliği, VPN kullanma ve yenilenen oturum kimliği, oturum çalma işlemini önlemek için kullanılır. Hatta VPN kullanmak, oturum çalma için güvenlik oluşturmak adına en iyi yoldur. VPNpro gibi kaliteli bir VPN servisi, yüksek seviye şifreleme ve aynı zamanda trafik yönlendirmesi için kullanacağınız bu durum sunucu ile kullanıcı arasında olan veri iletişimini güvenli konuma getirir. Bu durum oturum çalma işlemini engelleyecek en iyi bilinen ve uygulanan yöntemdir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz