Artık uluslararası seyahatlarda yanınızda pasaport bulundurma zorunluluğu kalkacak. İşte konu hakkında tüm detaylar…

Uluslararası yolculuk sırasında artık pasaport taşımanıza gerek kalmıyor. Bunun yerine yolcu dijital kimliği adında bir sistem kullanılacak. Kanada ve Hollanda arası yolculuklarda başlaması beklenen pilot uygulama ile beraber kişilerin pasaport yerine cep telefonlarını kullanarak bir onay işlemi yapması mümkün.

Son gelen haberlere göre, yolcuların dijital kimlikleri, havalimanlarında artık çok fazla trafiğin olması ve yolcuların bu kalabalıktan sıkılması üzerine, giriş ve çıkış işlemlerini daha fazla hızlandırmak için, sahte kimlik ve pasaportun da önüne geçmek adına düzenlendi.

Güvenlik ön planda olacak!

Bu projenin hayata geçmesi ile beraber havalimanlarında kişiler, pasaportlarında yer alan mikroçipler ile değil, cep telefonlarında yer alan şifrelenmiş kimliklerini kullanacak. yolcuların ayrıca kimlik bilgileri havalimanlarında, sınır yetkilileri ile yetkililere yolcular daha havalimanına gitmeden gönderilmekte. Böylelikle, tüm kişilerden aslında bir izin alınıyor.

Durum böyle olunca, havalimanlarında yer alan pasaport sistemleri değilde, kişilerin kendi verilerinin saklanması için daha fazla önlem alınacak gibi duruyor. Ayrıca haberlerde ek olarak parmak izi ve yüz tanıma gibi birçok güvenlik önlemi alınacak. Haliyle, kimlik ve pasaporta gerek kalmayacak.

Bu projenin ise 2019 ile 2020 yılı arasında tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz