Yeni nesil PlayStation 5’in detayları firmanın yapmış olduğu canlı yayında ortaya çıktı. Sony’nin bir sene önce tanıtmaya başladığı PlayStation 5’in, AMD üçüncü nesil Ryzen işlemcisiyle ve özel bir Navi grafik yongası ile beraber geleceğine dair bilgiler sızdırılmıştı. Ayrıca konsolun ışın izleme ve SSD disk gibi özelliklere sahip olacağı da sızan bilgiler arasında yerini alıyordu. PlayStation tasarımcılarından biri olan Mark Cerny, yapmış olduğu canlı yayında uzun süredir merak edilen teknik özellikleri kullanıcılara sundu.

Yayında yer alan en önemli nokta ise PlayStation 5’in donanımı PS4 ve PS4 Pro’ya oranla büyük bir farklılık ile gelecek olmasıydı. Mark Cerny tarafından yapılan canlı yayında PlayStation 5’in grafik işlemcisinin 36 hesaplama birimi ve 10,28 teraflopa kadar hesaplama alanına sahip olacağını duyurdu. Bu sayıda 12 teraflop GPU’ya sahiptir. Bu durum sistemde 16 GB GDDR6 RAM’i iki saniyede doldurabildiğini gösteriyor.

Mark Cerny, performansı sadece teraflop sayısına bakarak kıyaslamanın doğru olmayacağını vurgularken, PlayStation 5’in, PlayStation 4’deki terafkoptan daha yüksek performansa sahip olacağını belirtti. Microsoft ve Sony’in yeni nesil konsollarının AMD donanımı ile nasıl bir performansa sahip olacakları tüm kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Geriye uyumluluk konusunda da Microsoft’un daha da avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Konsol çıktığı zaman Fortnite, Apex Legends gibi oyunları hemen oynayabileceğiniz de yapılan açıklamada ortaya çıkmıştır. Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz