Niantic şimdi yaklaşık 4 milyar dolar değerinde!

Wall Street Journal , Pokémon Go yapımcısı tarafından yükselen 200 milyon dolarlık girişim sermayesinin ardından Niantic‘in 4 milyar dolarlık utangaç değer verdiğini bildiriyor.

Biraz içerik vermek gerekirse, Epic Games‘in bu baharda daha önce olduğu yerde 4 milyar dolar. Ancak Ekim ayının sonunda bir dizi fon, Fortnite makinesini 15 milyar dolara çıkardı. Forbes, Fortnite’in ilk kez duyurulduğu zaman (bugünkü haliyle tamamen farklı bir biçimde), 2012’de 660 milyon dolar olduğunu belirtiyor.

Ne Niantic ne de Epic kamuya açık şirketler değildir. Bu oyuncular arasında, Take-Two Interactive (2K Games ve Rockstar’ın ana şirketi) piyasa değerinde 11,7 milyar dolar, Electronic Arts 24.2 milyar dolar ve Activision Blizzard 36.4 milyar dolar.

Geçen yıl Niantic, yaklaşık 2.7 milyar dolarlık bir değerleme için 200 milyon dolar topladı. Yani bu, yatırımcıların Pokémon Go çılgınlığı soğuduktan sonra bile şirketin yüksek bir fikrinin olduğunu gösteriyor. Pokémon Go , ABD’deki en iyi 200 uygulamanın (indirme işlemlerinden) bir tanesidir, ancak grafiği iki yıl önce olduğu gibi domine etmemekte.

Pokémon Go başlatıldığında, çılgınlık Nintendo’nun hisse senedi fiyatını o kadar çok arttırdı ki şirket, Pokémon Go’yu lisanslayan Pokémon Company’nin yaklaşık üçte birine sahip olmasına rağmen, oyunu ne üretti ne de gerçekten büyük bir mali kazanç gördü. Yatırımcılar, hisse senedi fiyatını 1990’dan beri tek bir günde en çok düşürerek yanıt verdi.

Pokémon Go , oyuncuların birbirleriyle bire bir ve rekabetçi liglerde de yer alabilecekleri, eğitici savaşları şeklinde PvP çok oyunculuğunu tanıttı. Niantic ayrıca, kısa bir süre önce duyurulan Harry Potter: Wizards Unite’de , bu franchise’ın büyücü dünyasında bir başka mobil artırılmış gerçeklik oyunu olan Warner Bros ile birlikte çalışıyor. Bunun 2019’da başlaması bekleniyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz