PolyPad Space 10.1, PolyPad serisinin yepyeni Android tablet pc ürünü. Kullanıcılara sunduğu özellikleriyle bilinen markalarla rekabet edebilecek güce sahip olan bu yeni PolyPad tablete yakından baktık ve inceledik.

 

PolyPad Space 10.1 – Tasarım

Adından anlaşılacağı üzere cihaz 10.1 inçlik ekran boyutuna sahip. 258 milimetrelik uzunluk, 264 milimetrelik en ve 9.5 milimetrelik incelik söz konusu. Ağırlıksa 565 gram. Tabletin ince olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de köşelerinin arka yüzüne bakan kısımlarından başlayarak merkeze doğru süren ovallik ürünü elinize aldığınızda söz konusu cihazın daha da ince olduğuna dair bir hisse kapılmanızı sağlıyor. Ön kısım tamamen cam. Arka bölümle ön bölümü birleştiren noktalarda bir plastik tampon bölüm bulunuyor. Bu aranın az da olsa sivrilik kattığını söylemek mümkün. Arka kısımda kullanılan materyal plastik. Genel olarak cihazın tasarımın hoş olduğunu söylemek mümkün. Ancak bazı ayrıntılarda ince işçiliği göremeyebiliyorsunuz. Mesela arka kısımdaki kameranın çevresini oluşturan siyah bölümde bunu görebiliyoruz. Cihazın ne ağır ne de hafif olduğunu söyleyebiliriz.

DSCF0351

Space 10.1 üzerinde az sayıda tuş var. Ana tuş ya da bilinen diğer adıyla home tuşu yer almıyor. Açma kapama tuşu ve sesi açma ve kapama tuşu birbirlerine oldukça yakınlar. Bu nedenle bazen yanlışlıkla basmak istemediğinize elinize gidebiliyor. Bu iki tuş da sert plastikten yapılmış.

Arka kısımda gayet uyumlu bir şekilde hoparlör çıkışa yer veriliyor. Cihazda ince bir detay düşünülmüş ve mikro SD kart yuvası ve mikro USB bağlantı yuvası başarılı bir şekilde gizlenmiş. Böylece hem tasarımda uyum sağlanmış hem de daha ekonomik bir alan kullanımı yakalanmış. Mikro SD kart yuvası zaten az kullanılan bir alan ve mikro USB alanı da sadece gerektiğinde kullanılacağından söz konusu açılabilir bölme bir hayli işlevsel. Bu kapak kapalı olduğunun varlığının neredeyse hissetmiyorsunuz.

DSCF0355

 

PolyPad Space 10.1 – Donanım

PolyPad Space 10.1 isimli Android tablet donanım açısından güçlü sayılabilir. Zira içinde akıllı telefon dünyasının en popüler ürünlerinden biri olan Samsung Galaxy S3 üzerinde de kullanılan Exynos 4412 yonga seti yer alıyor. ARM Cortex A9 mimarisine dair bir örnek olan 1.4 GHz frekansında işlem yapabilen dört çekirdekli bir işlemciden oluşan güç biriminde hem Galaxy S4 hem de Galaxy Note 2’de kullanılan Mali 400 ekran işlemcisine yer verilmiş. İşlemciye destek olan ara bellek yani RAM birimi donanımının değeri de 1 GB DDR3 seviyesinde. Tüm bunlar PolyPad Android tabletin tatmin edici performans sergilemesini sağlıyor.

DSCF0382

Ekran özelliklerine göz attığımızda Super IPS teknolojisini kullanan 10.1 inçlik bir ekranla karşılaşıyoruz. IPS olması sayesinde görüntülerdeki renkler olabildiğince gerçek tonlarda sunulabiliyor. Bunu testlerimizde de rahatlıkla gördük. Açıkça söylemek gerekir ki cihazın en kuvvetli yanlarından biri ekranı. Zira 1080p tam HD (full HD) videoları hiç takılmadan ve oldukça akıcı bir şekilde oynatabildiğini gördük. Çoklu dokunmatik desteği bulunan ekranın en boy oranı 16:9. Bu noktada cihazın ekran çözünürlüğünün 1280×800 piksel olduğunu da eklemeliyiz.

Ürünün arka kısmında ana kamera yer alıyor. 2 MP değerinde olan bu kamera ile yapabilecekleriniz tabii ki sınırlı. Ancak tabletler kameranın pek de kullanılmadığını hatırlayacak olursa ciddi bir eksi yön olduğunu söylemeyiz. Ön kısımdaki kamera ise 0.3 MP değerinde. Bu sayede görüntülü görüşme işlemlerine olanak sağlayan tabletin ön kısmında en azından 1.3 MP değerinde bir kamera olmasını tercih ederdik.

DSCF0375

PolyPad Space üzerinde kullanıcılara 16 GB dâhili depolama alanı sunuluyor. Tabii ki bunun küçük bir kısmı Android işletim sistemi için ayrılmış durumda. Mikro SD kart yuvasına bir mikro SD kart alarak söz konusu depolama alanını 32 GB’a kadar yükseltebiliyoruz.

PolyPad Space 10.1 – Yazılım

PolyPad Android tablet, Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich sürümüyle kullanıcılara ulaşıyor. Bu inceleme yazılırken herhangi bir sistem güncellemesi gelmemişti.

Üründe yazılım konusunda dikkat çeken ilk ögelerden biri ana ekranda “Herpa Destek” kısayolunun bulunması. Bu kısayol cihazla ilgili yaşanabilecek olası sorunlarda kullanıcıların hızlı bir şekilde üreticiye ulaşmalarını sağlıyor. Ayrıca ürünle ilgili merak edilenlere yönelik soruları da aynı açılan sayfadan iletmek de mümkün.

Ürünle birlikte gelen varsayılan bazı uygulamalar var. Bu uygulamaların işlevsel olduklarını söyleyebiliriz.

DSCF0362

Multimedya konusunda donanımın da verdiği güçle yetenekli bir ürünle karşı karşıya bulunuyor. Zira aralarında popüler .mkv uzantısının da yer aldığı birçok video uzantısı PolyPad Space 10.1 üzerinde destekleniyor. 1080p full HD video izlenebiliyor.

[highlight]Desteklenen video formatları[/highlight]: MKV, WMV, MPG, MPEG, DAT, AVI, MOV, TS, TP, MP4.

[highlight]Desteklenen görsel formatlar:[/highlight] JPEG, PNG, GIF, BMP.

[highlight]Desteklen ses formatları:[/highlight] MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, AC3, WAV.

 

PolyPad Space 10.1 – Bağlantı ve Batarya

Wi-Fi desteği sayesinde kablosuz internet bağlantısının kurulabildiği üründe ekonomik tablet bilgisayarlarında çoğunda karşılaşılan zayıf ve istikrarsız bağlantı sorunu bu üründe hiç yok. Bluetooth desteği de bulunan cihazda mikro USB 2.0, harici bellek kullanabilme ve 3.5 milimetrelik ses çıkışı özellikleri de bulunuyor.

DSCF0366

Batarya olarak 5400 mAh değerinde bir donanım seçilmiş. Cihazın bir şarj ile çok uzun süre beklemede kalabildiğini ve tatmin edici düzeyde video ve oyun deneyimi yaşatabildiğini söyleyebilirim.

 

Değerlendirme

PolyPad Space 10.1 her şeyden önce güçlü bir donanıma sahip. Bu noktada dört çekirdekli 1.4 GHz frekansında işlem yapan yonga setinin ve işlemcinin rolü büyük. Bunu destekleyen Mali 400 ekran işlemcisi ile neredeyse teoride Samsung Galaxy Note 2 değerlerinin yakalanabileceğini söyleyebiliriz. Ara belleğin yani RAM donanımın da 1 GB DDR3 olması tatmin edici bir özellik. Benim en çok ilgimi çeken olumlu özelliklerden bir diğer ise başarılı bulduğum ekran kalitesi. Super IPS adı verilen ekran teknolojisinin yer aldığı cihazda HD video izlemek sorunsuz bir deneyim yaşatıyor. Ekrana bakış açısı özellikle birçok cihaza göre daha iyi.

DSCF0383

Ürünün göze çarpan iki eksi özelliği var. İlki şarj cihazı olmadan ürünü şarj edemiyorsunuz. O şarj cihazı da iğne şeklinde bir uca sahip ve enerji ihtiyacı için sizinle sürekli birlikte olmak zorunda. Bir diğer eksi özellik de arka bölümün kolay çizilebilmesi. Bu noktada ürünü kılıfla ya da dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz