5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte düşük gecikme süresi sayesinde internet üzerinden VR ve AR deneyimleri yaşayabileceğiz. Finlandiya’da Qualcomm, Elisa ve Nokia ortaklığı ile ticari 5G hız rekoru kırıldı.

Qualcomm, Nokia ve Elisa tarafından 5G hız rekoru kırıldı
Yapılan testlerin gerçekleştirildiği baz istasyonunda 26 GHz bandında çalışan ve 5G spektrumuna sahip 2 adet Nokia AirScale antenleri kullanıldı. Qualcomm Snapdragon X55 5G modeme sahip olan 2 test cihazı da yeni nesil baz istasyonundan 4 Gbps hıza ulaştı. Her iki cihazın da 4’er Gpbs hıza ulaşmış olması yeni hız rekorunu da beraberinde getirdi.
Elisa tarafından yüksek hız, VR ve AR gibi düşük gecikme ve yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan teknolojileri 5G sayesinde uzaktan deneyimleyebileceksiniz. Elisa tarafından sunulacak olan hizmetlerin 2021 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Qualcomm, Nokia ve Elisa ortaklığı ile 5G hız rekoru kırıldı

Elisa şirketinin üretimden sorumlu başkan yardımcısı Sami Komulainen, ” Müşterilerimize en yüksek hız ve en iyi deneyim sunma çabamızın dönüm noktalarından biri ile karşınızdayız. Elisa, dünyada ilk 5G teknolojisini kullanan şirket olma özelliğine sahip. 8 Gbps hızına ulaşmış olmamızı 5G teknolojisinin sunduğu olanakları keşfetme konusunda yeni bir adım olarak görüyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Nokia mobil ağ başkanı Tommi Uitto, ” Çözüm ortaklarımız ile Finlandiya’da yaşayan insanlara ve kurumlara daha kaliteli bir 5G deneyimi yaşatmaktan gurur duyuyoruz. Test sonucu 5G hizmetlerinin geliştirilmesinde bir dönüm noktası olarak görülebilir. ” dedi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz