Birkaç ay önce Qualcomm Snapdragon 815 yonga setinin çıkacağına dair söylentiler çıkmıştı. Hatta bu yonga setinin ARM’nin big.LITTLE mimarisi taşıyacağı, 8 çekirdekli CPU ile Adreno 450 GPU bulunduracağı ve LPDDR4 hafıza desteği ile çıkacağı dahi söylenmişti. Tüm bu bilgiler herkesi heyecanlandırmıştı.

Ancak bunların tümünün doğru olmadığı ve Qualcomm Snapdragon 815 yonga setinin var olmadığı anlaşıldı. Qualcomm firmasının Halkla İlişkiler Uzmanı Jon Carvill bu haberlerin birer kurgu olduğunu söyledi. Fudzilla’ya konuşan Carvill, Qualcomm Snapdragon 815 ile ilgili hiçbir planları olmadığını söyledi. Aslında firmanın şu anda Qualcomm Snapdragon 820 ile ilgili planları olduğunu da ekledi. Buna göre Qualcomm Snapdragon 820 yonga seti, önceki Qualcomm Snapdragon 810 yonga setinin devamı niteliğini taşıyacak.

 Qualcomm Snapdragon 820

Qualcomm Snapdragon 820 yonga setinin bu yılın ikinci yarısında çıkması bekleniyor. Bunu taşıyan yeni cihazların çıkması için ise 2015 sonunu ya da 2016 yılının başını beklemek gerekiyor. Bu planların tümü bir gecikme yaşanmazsa gerçekleşecek.

Qualcomm Snapdragon 820 yonga seti Qualcomm’un Kyro adlı çekirdeğini taşıyan ilk 64-bit SoC olacak. ARMv8 tabanlı olacak bu set Qualcomm tarafından tasarlanacak. Karşılaştırma için eklemek gerekirse, bundan önceki Qualcomm yonga setleri, Qualcomm Snapdragon 810 başta olmak üzere  big.LITTLE konfigürasyonu içinde ARM tasarımı çekirdekler taşıyordu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz