İslam alemi adına 11 ayın sultanı Ramazan ayına girilmesi itibari ile ilk sahurlar ve oruçlar yapıldı. Ülkemiz nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman kesimden oluşurken çeşitli platformlarda da dini vecibelerini yerine getiren vatandaşlarımızın ilgisini çekecek aktiviteler geliştiriliyor. Başta muhtelif meydanlarda gerçekleştirilen etkinliklerden birçok dinsel gösteriler, Hacivat ile Karagöz sunumları gerçekleştiriliyor. Bildiğimiz klasik Ramazan etkileşimlerinden ziyade farklılık arayan kişiler de çözümlerini teknolojiden bulabilir. Özellikle son 30 – 40 yıllık insan geçmişi ele alındığında televizyonun hayatımıza girişini milat olarak kabul edebiliriz. Çünkü zaman içerisinde sadece iletişimi sağlayan ve karşı ile ses alışverişi yapmamız dışında neredeyse hiçbir detaya sahip olmayan, hareket alanı oldukça dar yapılar mevcuttu. Ancak zamanla bilişim yani bilgisayar, programlama, yazılım odaklı bakış açısı her şeyi değiştirdi. Aynı şekilde üreticiler de satabilecekleri ve insanların ihtiyaçlarını görebilecekleri, eğlenceli vakit geçirebilecekleri cihazları üretmenin peşindeyken entegre edilen yönler ortaya günümüzün vazgeçilmez eşyası, aksesuarı, teknolojik ürünü akıllı telefonu çıkardı. Artık birçoğumuzun cebinde bulunan üründeki internet sayesinde salt arama değil hayalgüçlerimizin yeteceği sınırda işlev gerçekleştiriyoruz.

Ayların sultanı Ramazan’ın gelmesi de teknoloji pazarındaki firmaların harekete geçmesini sağlıyor. Neticede hangi cep telefonu markasını, işletim sistemini kullanıyor olursa olsun milletin yüzde doksan dokuzluk kesiminden bahsediyoruz. Herkesin sevebileceği, satın alabileceğini işi ortaya çıkarmak şirketlerin yegane amacı olduğundan şu sıra ilgi çekebilecek ürünü üretmek ve pazarlamak gerekiyor. Geliştiriciler kullanıcıların akıllı cihazlarına yükleyebilecekleri uygulamaları halihazırda devamlı şekilde yeniliyor, güncelliyor, iyileştiriyor ve yeni bir fikir oluştuğunda üretime de geçiyor. Ramazan’la alakalı takvim bilgisi, sayısal bilgiler, ezan saatleri gibi ay içerisinde sürekli aranan ve ciddi sayıda insana ulaşılabilecek alan değerlendiriliyor. Yazılımcılar da söz konusu durumları değerlendirerek online marketlerden üretimlerini yayınlamakta.

Android’deki Ramazan Ayı İçin En İyi Dini Uygulamaları

Geniş kitleleri hesaba kattığımızdan dolayı çemberin çok dar olmaması da gerekiyor. Neticede en iyi şekilde karı arttırabilmek çemberin genişlemesi ile mümkün. Bu noktada da imalatçı markadan ziyade işletim sistemini baz almak gerek. Zira Android mobil işletim sisteminin yüklendiği ve çalıştırıldığı telefonların sayısı diğerlerine göre bir hayli fazla. Hal böyle olunca Android platformunda daha geniş ve uzun pörtföye sahibiz. Bizler de Ramazan ayı içerisinde kullanılabilecek dini uygulamaları gözden geçirerek ihtiyacınız olanları listeledik. Seçerken parametrelerimize popülerlik ve kullanıcılardan gelen olumlu geri bildirimi ekledik.

akilli-zikirmatik

Akıllı Zikirmatik

Bir yüzüğü parmağınıza takar gibi taktığınız ve çektiğiniz zikirleri saydığınız matiğin uygulama versiyonunu da Google Play Store’da bulmak mümkün. Başına akıllı ekini alaran ürünü kolaylıkla indirebilirken internetsiz de çalıştırabiliyorsunuz.

[appbox googleplay com.sevapp.smart_tasbeeh]

ramazan-rehberi

Ramazan Rehberi

Kuşkusuz Ramazan’ın en çok aranan bilgilerinin başında oruç ve iftar saatleri geliyor. Saatleri dakikasına dek kontrol etmek dini görevleri yerine getrirken olası bir aksilikten sizi uzak tutacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geliştirilen resmi rehber sayesinde tüm iller için saatleri bulurken çeşitli faydalı bilgileri de okuyabilirsiniz.

[appbox googleplay com.mobilion.diyanet.ram]

ezan-vakti

Ezan Vakti

Kuranı Kerim dinlenen ve okunabilen yazılımda aynı zamanda Türkiye’deki tüm şehirlerde okunacak ezan vakitlerini de bulabilirsiniz. 3 farklı versiyon şeklinde Play Store bünyesinde kendisine yer bulurken ücretsiz şekilde indiriliyor.

[appbox googleplay com.mobilexsoft.ezanvakti]

ramazan-davulu

Ramazan Davulu

Sahur saatlerinde çalan geleneksel davulcuları unutturmayacak bir uygulama. Hareket sensörü kullanılarak adeta davul çalıyormuş hissiyatını uyandırırken sahur saatlerinde geç kalma derdiniz de kalmayacak.

[appbox googleplay com.ramadandrumsa.rmdn]

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz