Bu basit fark. Bu farkın neden önemli olduğu hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

RGB Nedir?

RGB tamamen ışığı görmekten ibarettir.

Bilgisayar ekranları görüntülerde, metinlerde ve tasarımlarda farklı kırmızı, yeşil ve mavi ışık kombinasyonlarının renklerini gösterir. RGB’nin geldiği yer burasıdır.

Bu nedenle, bir ekran için tasarlanan herhangi bir şey – akıllı saatlerden bir jumbotron’a – RGB renk modunda tasarlanmalıdır.

Ekranlar görüntüleri yüzlerce piksel ile gösterir. Bu piksellerin her birinin üç alt pikseli vardır: kırmızı ışık, yeşil ışık ve mavi ışık. Bu alt pikseller, pikselin siyah bir monitörde bir sonuç elde etmek için nihayetinde gösterdiği renge bağlı olarak farklı yoğunluklarda aydınlanır.

Bu makaleyi okuduğunuz ekran yüzlerce pikselden oluşmaktadır. Bu pikseller gördüğünüz kelimeleri ve görüntüleri görüntülemek için bir araya gelirler.

RGB değerleri, 0 – 255 arasında görüntülenir; bu, siyah ve beyaz arasındaki spektrumda bir renk oluşturmak için bir araya getirilebilecek üç rengin (kırmızı, yeşil ve mavi) her birinin 256 düzeyi olduğu anlamına gelir. Bu, RGB renk modunda on altı milyondan fazla olası renk olduğu anlamına gelir. Çok fazla seçenek var.

Örneğin, siyah rengin RGB değeri:

R: 0
G: 0
B: 0

Bu,% 0 kırmızı ışık,% 0 yeşil ışık ve% 0 mavi ışık olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, siyahla sonuçlanan tam bir ışık yokluğu vardır.

Beyaz oluşturmak için bir tasarımcı şunları girmelidir:

R: 255
G: 255
B: 255

Bu, her rengin mümkün olan en yüksek değeridir; bu, kırmızı, yeşil ve mavi ışıkların% 100 parlak olduğu anlamına gelir; bu da maksimum ışığın varlığına neden olur: beyaz.

RGB renk modu hakkında düşünmenin bir başka yolu, kırmızı, yeşil ve maviye ilave renkler olarak atıfta bulunmaktır. Bu, RGB’nin birlikte kırmızı, yeşil ve mavi miktarlarını ekleyerek başka renkler oluşturduğu anlamına gelir .

İşte bazı geleneksel ve popüler renkler için RGB değerleri.

İlginçtir ki, CMY’yi% 0 ve K’yi% 100 olarak ayarlamak mümkün olan en koyu siyahı yaratmaz. “Gerçek” bir siyah oluşturmak için aşağıdaki değerlerin girilmesi gerekir:

C:% 75
M:% 68
Y:% 67
K:% 90

Buna “zengin siyah” veya “Photoshop siyahı” denir ve çok daha saf siyahtır çünkü en çok ışığı emer. Bu renk sıklıkla kullanılmaz, çünkü üretmek için kullandığı fiziksel mürekkep daha düşük kaliteli kağıtları kırabilir. Bu yoğun.

Ek olarak, çok fazla mürekkep kullanmak lekelenmeyi teşvik eder, bu da metnin okunmasını zorlaştırır. Siyah kullanırken, tasarımcılar tarafından projenizde bir delik açmayacak şekilde kullanılan birkaç farklı sürüm vardır.

Soğuk Siyah : 60. 0. 0. 100
Sıcak Siyah : 0. 60. 30. 100
Tasarımcı Siyah : 70. 50. 30. 100
Zengin Siyah : 75. 68. 67. 90

İşte bazı geleneksel ve popüler renkler için CMYK girişleri.

CMYK ve RGB arasındaki fark nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, CMYK, kartvizit tasarımları gibi mürekkeple yazdırmayı amaçlayan renk modudur . RGB, ekran görüntüleri için tasarlanan renk modudur .

CMYK modunda ne kadar fazla renk eklenirse sonuç o kadar koyu olur. RGB’ye ne kadar fazla renk eklenirse sonuç o kadar açık olur.

CMYK, sayısal olarak 4×100 arasındadır; RGB’nin sayısal bir aralığı 3×256’dır. Bu nedenle, RGB’nin üretebileceği enerjik renklerin CMYK’da yeniden üretilmesi zordur.

Tasarlarken yapabileceğiniz en büyük hata, projeniz için uygun renk moduna dönüştürmeyi unutmaktır. Bunu yapmayı unutursanız, renkler solmuş veya çok canlı görünebilir.

Nasıl dönüştürüleceğinden emin değil misiniz? Doğru yaptığınızdan emin olmak için bu kaynakların bazılarına göz atın.

Son düşünceler

Bir tasarımcı olarak, projeniz için özenle seçtiğiniz renkler hedeflediğiniz gibi çıkmazsa, gerçek bir utanç olacaktır. Yazı tiplerine, eleman boyutlarına ve tasarımlarımızdaki boşluklara dikkat etmemiz gerektiği gibi, renk de gözünüzü tutabilecek başka bir özelliktir. Bu kiplerin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilmek incinmez.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz