Anroid sisteme sahip akıllı telefonlara tam erişim sağlamak adına root işlemi uygulanmaktadır. Telefon üreticileri yüklenmiş olan ve kullanıcılara izin verilmeyen programların silinmemesi ve verdikleri gibi işlevlerin devam etmesi adına, bazı kısıtlamalar yapmıştır.

Ancak akıllı cihazlara root atıldığı zaman güvenlik sorunları oluşturulur ve cihaza tam erişim sağlanır. Yinede bazı durumlarda root kaldırma isteği ortaya çıkıyor. Peki root nasıl kaldırılır?

Root Nasıl Kaldırılır?

Daha önceden eğer akıllı telefonlarınıza root atmışsanız eğer, bu işlemi kaldırmak basittir. Root kaldırıldıktan sonra cihazınız daha önceki halinde olduğu gibi çalışmaya devam edecektir.

Root Kaldırma Yöntemleri

İlk olarak cihazınızda yer alan SuperSu uygulamasına dokunun. ayarlar kısmına girin ve Superuser Etkinleştir kısmının hemen yanındaki kutucuğu seçin. Bu ayar mutlaka yapılmalıdır. Daha sonra ayarlar kısmında Root kaldırma seçeneğini görecektir.

Bu seçeneğe dokunduktan sonra ekrana onay gelecek ve devam et diyin. İşlem bittikten sonra cihazınız kapanacak ve yeniden açılacaktır. Telefon açıldığı zaman SuperSu uygulaması kaldırılmış ve telefonunuz rootsuz olacaktır.

Bir diğer yöntem ise Stock Rom atarak cihazı ilk günkü haline getirmek oluyor. İnternette marka ve modelinizi yazarak stock rom indirebilir ve telefonlarınıza yükleyebilirsiniz.

Son yöntem ise, sistem dosyalarına girerek, eğer root hakkında tecrübeliseniz, kendiniz sistem dosyalarını silebilir veya temizleyebilirsiniz.

Eğer bu yöntemleri denediğiniz halde root kalkmaz ise, yorum kısmından bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Kaynak : Mobil1310 YORUMLAR

 1. Merhaba ben imei için telefoncuya gittim socuç olarak root atarak imei kaydetmiş ve rootun güvenliğinden endişeliyim acaba root şu anki koşullarda güvenlimi eğer kaldırırsam imei geri gidermi bilgilendiriseniz sevinirim ona göre kaldırıcam

 2. Telefonumda mobil bankacılık uygulaması yüklemek istedim.Telefon rootlu dedi.Root checkerle tarattım. Root yüklenmemiş dedi hangisi doğru nasıl anlarım

 3. Merhaba ben root atıldığından pek emin değilim ama netflix indirmek istediğimde play store da görünmüyor ve bu hatanın root dan dolayı olduğunu duydum nasıl çözerim bu sorunu

 4. Merhaba h96 max plus ım var netflix , turkcell tv vb root lu olduğu için çalışmıyor unroot denedim ama işe yaramıyor yardımcı olabilir misiniz

 5. Merhaba;

  Lenovo a7000-a Cihazın bootlop oldu açılmıyor

  Cihazım Super SU ile Rootlu,

  kullandığım ROM: Resurrection REMİX

  TWRP Robot u güncellersem düzelirmi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz