Rus Bankaları Siber Saldırı Altında!

Siber saldırıların önlenmesinde uzmanlaşmış bir şirket olan Grup-IB‘ye göre , RBC yayınında Rus bankalarına büyük çaplı bir hacker saldırısı bildirildi. Analistlere göre, bu yılın başından beri gerçekleşen en büyük siber saldırı.

16 Ocak’ta, hacker grubu Silence, 80 binden fazla kullanıcıya kötü amaçlı bağlantılar gönderdi. Mektuplar, Şubat ayının sonunda Moskova’da düzenlenecek olan uluslararası finans forumu iFin-2019’a davet olarak gizlendi.

Etkinliğin organizatörlerinin 16 Ocak sabahı ilk resmi davetiyeleri gönderdikleri ve birkaç saat sonra Silence hacker‘larının benzer mektuplar gönderdiği ortaya çıktı. Muhataplar arasında Rus bankalarının çalışanları ve büyük ödeme sistemlerine dahil olan örgütler vardı.

Group-IB’ye göre, mektubun foruma davet edildiği bir ZIP arşivi ve hacker grubu tarafından kullanılan kötü amaçlı Silence.Downloader ve TrueBot aracı eklenmiştir.

Ekteki arşivdeki formu doldurun ve bize gönderin. İki ücretsiz davetiye alacaksınız ve bankanızın adı forumun resmi portalında yayınlanacaktır. ”

Şirketin uzmanları Silence onların eylemleri Cobalt ve MoneyTaker diğer iki ünlü gruplar benzer en az öğrenilen Rusça konuşan hacker gruplarından biri olarak adlandırılır.

Ayrıca, IB Grubu, Yeni Yıl tatillerinde bankalardaki büyük siber suçun yoğunlaştığını söyledi. Şu anda, finansal kuruluşların hesaplarında büyük miktarda para beliriyor, bu nedenle çalışanlar bilgisayar korsanlarının kullandığı hassasiyeti kaybediyorlar.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz