8 Ağustos tarihinde Rusya’da bir kaza yaşandı ve bu kaza sonucu 5 işçi hayatını kaybetti. Aynı zamanda çevreye nükleer atıklar yayılmaya başlandı. Şimdi ise çevrede yer alan nükleer sızıntı istasyonlar veri kesmeye başladı.

Rusya’da 8 Ağustos tarihinde nükleer roket testi sırasında bir patlama yaşandı. Bu patlama 5 işçinin hayatına son vermesine sebep oldu. Ortaya çıkan sızıntı çevrede bulunan yerleşim yerlerine yayılmaya başlamıştı. Rusya Savunma Bakanı tarafından bu durum ne kadar ret edilse de kamuoyu baskısı sonucu kabul etmesine neden oldu. Yapılan açıklamada ise, sensörlerin yaşanan patlama sonrası nükleer sensörler sessizliğe gömülmesine neden oldu.

Örgüt tarafından yapılan anlaşma kapsamına dahil olan ülkelerde yer alan teçhizat, yani taşıdığı fazla enerjiyi elektron aracılığıyla yayan atom, radyoaktif parçaçıkları tespit ederken bu duruma dahil olan ülkeler tarafından tespit ediliyor.  Bu istasyonlarda oluşan patlama, iki- üç gün sonra veri trafiğinin kesilmesine neden oldu.

Patlama sonrası beş gün boyunca veri trafiğinde kesintiler yaşandı. Yaşanan bu durum sonrası Rusya’nın istasyonlara bilerek müdahale edip etmediği akıllarda soru işareti bıraktı. İstasyonların kaza bölgesine bu şekilde yakın olması akıllara kasıtlı olup olmadığını getiriyor. Fakat Rusya tarafından böyle bir hareket yapılması mantıklı olarak görünmüyor.

Doğu Asya Nükleer Silahlarının yayınlamasını önlemesi program yöneticisi olan Jeffrey Lewis Reauters, bir açıklamada bulundu. Yapmış olduğu açıklamada ise; , “Rusya’nın ne yapmak istemiş olabileceğini kestirmek zor. Zira uluslararası alanda faal olan sensörler o kadar çok ki ilgili ülkenin yaşanan bir kaza sonrası ortaya çıkan sızıntı verilerini saklaması mümkün değil.” ifadelerine yer verdi. İstasyonların bu şekilde gizlenmesi gizemliliğini koruyor ve neden sessizliğe boğulduğu da büyük bir merak uyandırıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz