Android işletim sistemi her ne kadar açık kaynak kodlu olsa da Google’ın ve dolayısıyla da Google mühendislerinin üzerinden büyük emeğinin olduğu bir ürün. Hemen her donanım üreticisi tarafından ortaya konan akıllı telefonlarda konumlandırılan bu esnek işletim sistemine yeterli kod bilgisine sahip her geliştirici katkıda bulunabiliyor. Öyle ki, CyanogenMod gibi alternatif Android sürümleri bazen telefonun resmi üreticisi tarafından devşirilen Android sürümüne tercih edilebiliyor. Ancak konunun bir de sadelik ve saflık kısmına önem veren ve bunu tercih eden önemli bir akıllı telefon kullanıcısı kitlesi var.

Hemen her alanda saflık ve sadelik fevkalade ilgi çekici bir kıstas olmuştur. Tasarımda, ev dekorasyonunda ya da bir giysi de. Bazılarının hayatının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Öyle ki Apple’ın iOS’unu ve iPhone’unu beğenenlerin söz konusu ürünlerde ev sevdiği şeylerin başında işletim sisteminin ve cihazın saf bir güzelliğe sahip olması gelir. Aynı etkiyi son birkaç yıldır Android severler de yaşayabiliyorlar. Zira Google ile LG birlikteliği ile ortaya konan Google Nexus 4 ile başlayan saf Android sürümü son zamanlarda binlerce Android kullanıcısının ve dolayısıyla da birçok donanım üreticisinin ilgisi çekti. Bu yazıda içinde Android’in saf sürümünü barındıran en popüler 3 akıllı telefonu listeledim.

LG Nexus 4

LG Nexus 4

LG Nexus 4 isimli bu telefon Android dünyasında ve mobil dünyada adeta bir çığır açtı. Türkiye’de aktif olarak kullanılamasa da Google Play Mağazası üzerinden satın alınabilmesiyle ve yurt dışı fiyatının rakiplerine oranla daha makul olmasıyla teknik gücünü bir araya getiren Nexus 4, en gözde Android akıllı telefonlardan biri konumunda. Öyle ki, satışa çıkmasının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen üst seviye akıllı telefon satın almayı düşünen kişilerin tercih etmeyi düşündükleri cihazlar arasında kendisine yer buluyor. Cihazın en önemli özelliklerinden bir tanesi de Android için son ve en güncel sürümlere ilk sahip olan birkaç telefondan biri olması.

[highlight]LG Nexus 4’ün öne çıkan özellikleri:[/highlight]

 • Ekran: 4.7 inçlik IPS+ 1280x720p True HD, inç başına 318 piksel.
 • Kamera: 8 MP değerinde otomatik odaklanmalı ve LED flaşlı. 1080p tam HD Video kaydı.
 • Yonga Seti: 1.5 GHz dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemci, Adreno 320 ekran işlemcisi.
 • Bellekler: 2 GB değerinde ara bellek, 8 ya da 16 GB dâhili depolama alanı.
 • İşletim Sistemi: Android 4.2.2 Jelly Bean.
 • Pil: Çıkarılamaz 2100 mAh.

Samsung Galaxy S4 Google Edition

Samsung Galaxy S4 Google Edition

Samsung Galaxy S4’ün büyük beklentilerin sonucunda geçtiğimiz mart ayında tanıtılmasıyla yeniden hareketlenen ve akıllı telefon dünyasında ciddi bir hâkimiyet yakalayan Samsung’un Google I/O 2013 etkinliğinde yeni bir fikri olduğunu öğrendik. Hâlihazırda 10 milyondan fazla kopya satan cihazın Nexus deneyimli modeli olarak da ifade edebileceğimiz saf Android işletim sistemini içeren bir sürümüyle tanıştık. Bilindiği üzere Samsung Galaxy S4 üzerinde birçok harikulade yazılım ve uygulama bulunuyor. Tüm bunlar kapsamlı kullanıcı deneyimleri sunsa da dâhili depolama alanında ciddi bir yer işgal ediyor. Diğer yandan donanım özellikleri de oldukça iddialı olan cihazı saf bir Android 4.2.2 Jelly Bean sürümüyle kullanmak isteyen binlerce kişi var. İşte Samsung ve Google, Android ile pekişen iş birliğini Nexus deneyimli Galaxy S4 üzerinde bir kere daha ortaya koyarak söz konusu yeni sürümü sundular.

[highlight]Samsung Galaxy S4 Google Edition’ın öne çıkan özellikleri:[/highlight]

 • Ekran: 5 inçlik Super AMOLED, 1920x1080p tam HD, inç başına 441 piksel.
 • Kamera: 13 MP otomatik odaklanmalı ve LED flaş destekli, HDR + 1080p video kaydı.
 • Yonga Seti: Qualcomm Snapdragon 600 işlemci, Adreno 320 ekran işlemcisi.
 • Bellekler: 2 GB RAM, 8 ya da 16 GB dâhili depolama alanı.
 • İşletim Sistemi: Android 4.2.2 Jelly Bean.
 • Pil: Çıkarılabilir 2600 mAh.

HTC One Google Edition

HTC One Google Edition

Bir süre varlığına dair iddialar bulunan ürünün kısa bir zaman önce HTC tarafından da doğrulanmasıyla üst seviye akıllı telefon dünyasındaki rekabete farklı alternatif yol ekleneceği de kesinleşmiş oldu. Donanımıyla hemen her akıllı telefon kullanıcısının beğenini kazanan cihaza sahip olup da sevmeyen bir arkadaşım yok. Google Nexus deneyiminin HTC One’ın güçlü donanım özellikleriyle birleşmesi halinde hâlihazırda HTC One’ı beğenenleri Google Edition sürümü kıskanmaları muhtemel. Zira saf Android sürümü çok daha hızlı ve akıcı bir arayüz ve Android deneyimi vadediyor.

[highlight]HTC One Google Edition’ın öne çıkan özellikleri:[/highlight]

 • Ekran: 4.7 inçlik Super LCD3, 1920x108p tam HD çözünürlük, inç başına 469 piksel.
 • Kamera: 4 MP Ultrapixel, otomatik odaklanmalı ve LED flaş destekli. 1080p video kaydı.
 • Yonga Seti: 1.7 GHz dört çekirdekli Snapdragon 600 işlemci, Adreno 320 ekran işlemcisi.
 • Bellekler: 2 GB RAM, 32 ya da 64 GB dahili depolama alanı.
 • İşletim Sistemi: Android 4.2. Jelly Bean.
 • Pil: 2300 mAh çıkarılamaz.
Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz