iPhone 4, sahte şarj cihazı ile şarj edilmesi sonucunda elektrik şoku verdiği Çinli bir kullanıcının komaya girmesine neden oldu. Kullanıcının 10 gündür komada olduğu verilen bilgiler arasında.

Asya’dan gelen raporlara göre Çin’de sahte ya da üçüncü parti şarj cihazı olduğu tahmin edilen bir şarj cihazına bağlı olan iPhone 4, 30 yaşında bir adamın 10 gün boyunca komada kalmasına yol açtı.

Beijing Wan Bao’dan gelen ve ZDNet tarafından çevrilen rapora göre Wu Jian Tong, iPhone 4’ü şarj ettiği sırada eline aldı ve bir elektrik şokuna maruz kaldı. Kazazedenin kız kardeşinin verdiği bilgiye göre olay 8 Temmuz’da oldu ve Wu hala komada.

Olaydan sonra şarj cihazının sahte ya da üçüncü parti bir ürün olduğu ortaya çıktı. Ayrıca geçen hafta iPhone cihazına gelen bir aramayı cevapladığı sırada yine elektrik şokuna maruz kalarak hayatını kaybeden 23 yaşındaki bayanın başına gelen olayın da üçüncü parti USB şarj cihazıyla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

iPhone 4 sahte sarj cihazi

Wu, iPhone’unu şarj cihazına bağladığında, kız kardeşinin dediğine göre, “şoka maruz kalıyorum” diye bağırmış. Wu’nun kız kardeşi o sırada hissettiklerini şöyle aktarıyor: “O sırada parmaklarımın üzerinde iğne batması gibi ağrılar hissettim. Bu ağrılar, parmaklarımdan koluma, vücuduma ve ayaklarıma kadar yayılıyordu.”

Şokun hemen sonrasında ağzında köpükler görülen Wu, hastaneye getirildiğinde nefes almıyordu. Doktorların müdahalesi ile tekrar nefes alması sağlandı. Doktorların belirttiğine göre, Wu’nun koşulları üç gün içinde kararlı hale geldi ve beyne oksijen gitmemesinden ötürü Wu komada kaldı. Doktorlar ayrıca olayın elektrik şoku olduğundan emin olduklarını söyledi.

Bir bayanın, iPhone cihazına gelen aramayı, cihaz üçüncü parti bir şarja bağlı olduğu sırada cevaplaması sonucunda şoka maruz kalıp hayatını kaybetmesi olayı ise hala Apple tarafından sorgulanıyor.

Üçüncü parti şarj cihazları, son derece sıradan elektronik cihazlardır. Bunlar genellikle teknoloji şirketlerinin sattığı şarj cihazlarından daha ucuzdur fakat müşteriler, bunların güvenli olduğundan emin olamazlar.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz