Cüneyt Özdemir’in 5N1K programında en çok sorulan ‘koronavirüs salgını ne zaman son bulur?’ sorusuna Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil cevap verdi.

SON DAKİKA: Koronavirüs salgını ne zaman biter? Uzman isim açıkladı - Son  Dakika Milliyet

“Tünelin ucundaki ışığı çok parlak görüyorum. En önemli şey çok net olarak aşıları yaygın olarak uygulayan ülkelerde salgın bitiyor. Aşı olmadan salgının bitmesi mümkün değil” ifadelerine yer veren Hotamışlıgil, aşı karnesi olayında da yorum yaptı. “Aşı karnesi bence kötü bir fikir. Beklenmedik sıkıntılar yaratabilecek bir şey. Etkinlik düzeyi de tartışabilecek. Dünyada aşıya erişim eşitsizliği var. Hiç aşılanmamış ülkeler var. Bir numaralı çözülmesi gereken bu: Aşıların dağıtımı. Aşılar arası bir propaganda yarışı da var. Veri eksikliği soru işareti yaratıyor” ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA: Koronavirüs salgını ne zaman biter? Uzman isim açıkladı -  Haberler Milliyet

Pandeminin ülkemizde ilerleyişi hakkında konuşan Hotamışlıgil, “İlk doz yapıldıktan sonra çok yüksek bir koruma oranı oluyor. Aşı tedariğinde bir sorun varsa 10 milyon kişiye 2 doz aşı yapmaktansa 20 milyon kişiye bir doz aşı yapmak daha mantıklı. Geleceği açıklanan aşılar tamamen gelirse, Türkiye bu yaz salgını tamamen bitirebilir”
Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra zihinsel rahatsızlıkların başlayabileceğini belirten doktor, bu durumun sosyal etkilerine de değindi;
“Bazı ülkelerin hoşuna gitmeyi başladı, herkesi takip etmek, herkesi kodlamak. Bunlar hassas dengeler. Biraz yoldan çıktığında çok rahatsız edici olabilecek şeyler”

Son olarak ise şu ifadelere yer verdi; “Bana endişe veren çok şey var. Benim kişisel olarak endişe duyduğum şey, doğruyu savunmak çok zorlaştı. Dünya hep dalgalanıyor. Bilim düşmanlığı muazzam bir moment kazanmış vaziyette. Bu döngünün değişmesi lazım”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz