Güney Kore’den yükselerek uluslararası çapta teknoloji ve bilişim odaklı dev bir firma olma başarısını gösteren Samsung, eski ya da yeni fark etmeksizin bütün ürünleri için geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Birçok noktada boy gösteren ve donanımı veya yazılımı bir arada geliştirerek ne kadar büyük yapısının var olduğunu da ortaya koyuyor. Günümüzün modern politikasında eğer bilişim sektöründe boy gösteriyorsanız, her yıl yeni amiral gemiyi de tanıtmanız gerekiyor. Kullanıcılar adeta ritüele dönüşen etkinlikler sayesinde akıllı telefonları dahi modaya dönüştürdü. Markalar da elbette kullanıcı analizi yaparak piyasaya cihaz çıkarttıkları için insanların ne beklediğini de öngörerek adımlar atıyor. Kişiler günden güne fikir değiştirip diğer firmaların ürünlerini tercih ederken, yetkililer gerekli tavrı almazlarsa kısa zamanda sonları gelebilir. En basitinden Windows Phone’un bile bu pazar için ayakta kalamadığı gerçeği göz önündeyken Microsoft bile olsanız kara geçmeniz kolay değil. Dolayısıyla halihazırdaki kemik kitleyi elde tutmak isterken aynı zamanda günceli yakalayıp çıtayı ileri taşımak ve ardından da çıtayı bir tık yükselterek herkesin ilgisini çekmek gerekmektedir. En basitinden üç beş senedir hayatımıza giren ve zamanla yerleşen giyilebilir teknolojinin ötesinde şimdilerde sanal asistanlarla herhangi bir dokunma hareketi yapmadan emirler verip isteklerimizi gerçekleştiriyoruz. Apple’ın sanal asistanı Siri ile popülerleşmeye başlayan ve kişilerin her türlü talebine yanıt verebilmesiyle dikkatleri toplayan durumdan söz ediyor. Hal böyle olunca aynı sahada rekabet gerçekleştiren Samsung da hiç gecikmeden kendisine ait Bixby isimli asistanını piyasaya çıkarttı. Galaxy S8 ve Note 8’de kullanılmaya başlanan asistanla alakalı negatif yorumlar da yok değil. Hatta sözünü ettiğimiz cihazlara Bixby tuşu da eklenirken bunu kapatmak için neler yapılması gerektiğini, sanal asistan nasıl kapatılır içeriğimizde anlatıyoruz.

Konu teknoloji olunca elbette ilkleri kimin gerçekleştiği önemli. Özgünlük ve yaratıcılık özelinde şekillenen her sektörde olduğu gibi burada da kullanıcılar, kopya çekilerek hazırlanmış sistemlere sıcak yaklaşmıyor. Lakin akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar herkesin kendi imzasını taşıyacak marjinallikte de üretilemeyeceğinden birbirine benzeyen, birbirinden esinlenilen yapılardan ileri geliyor. Nihayetinde kopyalanırsa patent sahipleri olayı mahkemeye, yargıya taşıyıp dava açsıyor. Haberlerde, sosyal medyada, internette çoğu kez dava sonuçlarıyla ilgili bilgiler de görülebiliyor. Şirketin ayakta kalabilmesi, kilesine yenilerini katması kısacası kolay değil. Milyonlarca paranın döndüğü piyasada, farklı ürünlerin sunduğu hizmeti sunamamak da neticesinde zarar oluşturur. En azından sistematiği ele alıp şahsi bakış açılarıyla yenilerini üretmeye çalışmak, kuşkusuz en faydalı yöntem. Sanal asistan da bahsettiğimiz uygulamalardan. Siri’yle nirvanaya ulaşan asistan moduna Samsung’un geliştiricileri de parmak basıp Bixby adını verdikleri hizmeti yeni bir fiziksel tuşla gündeme getirdiler. Bazılarının pek de sevemediği Bixby tuşu nasıl kapatılır konusuna da Galaxy S8 ve Galaxy Note 8 özelinde yanıt veriyoruz.

Samsung Galaxy Note 8 ve S8 Bixby Tuşunu Kapatmak

Başlangıçta yöneticiler, sevileceğini düşünse de yayımlandığı anda daha tam oturtulmamış bir yapıdan oluşmasından dolayı önyargıyla yaklaşılmıştı. Domino etkisi yaratan Bixby tuşu fiziksel olarak da sempati yaratmayınca şikayetler başladı. Yazılımcılar basit bir iki adımla kapatma işlemini gerçekleştirebilme imkanı tanıdılar.

bixby-tuşu

Bixby ayarlarının düzenlenebilir hali, Samsung’un gözde amiral gemilerinin dezavantajlarını görünürde sildi diyebiliriz. Yapmanız gerekenler öncelikle sanal asistanı çalıştırıp Bixby Home’a ulaşmak. Buradan Ayarlar’a girip Key seçeneğinden Hiçbir şey açma emrini verin. Dont Open Anyting şeklinde de geçebilir. Yine güncel versiyonu kullananlar ekranın üst bölümünden kısa yolla da kapatabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz