Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü nasıl alınır diye merak ediyorsanız yazımızda ekran görüntüsünün nasıl alındığına dair 6 farklı yol bulabilirsiniz. Son yıllarda çok sayıda yeni akıllı telefon kullanıcılara sunuldu. Bu cihazların her birinin kullanımı diğerinden farklı. Dolayısıyla telefonlarda ekran görüntüsü alma yöntemleri de birbirinden farklı. Samsung Galaxy S9/S9 Plus cihazınız varsa ve ekran görüntüsü alma yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunun 6 farklı cevabı mevcut. Yöntemler farklı olsa da aldığınız sonuçlar birbirleriyle hemen hemen aynı. Aşağıda sıralayacağımız ekran görüntüsü alma yöntemlerinin bazıları Android akıllı telefonlara özgü iken bazıları da sadece Samsung cihazlarda göreceğiniz türden.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemi 1:

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemlerinin ilk butonlara basılı tutmak. Bu yöntem zaten Android cihazlarda ekran görüntüsü almak için kullanılan ortak bir yol. Ses kısma tuşu ile güç tuşuna aynı anda basarsanız ve bir-iki saniye beklerseniz cihazınız ekran görüntüsü alır.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemi 2:

Samsung Galaxy S9/S9 Plus telefonlarda ekran görüntüsü almanın diğer bir yolu da avuç içi kaydırma yöntemidir. Çok hızlı bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz zaman avuç içinizi ekranın sağından soluna ya da solundan sağına doğru kaydırmanız ekran görüntüsü almanız için yeterli. Bunu ilk yaptığınızda garip hissedebilirsiniz. Ancak zamanla bu harekete alışırsınız.

Avuç içi kaydırma yöntemiyle ekran görüntüsü alabilmeniz için bu ayarın telefonunuzda açık olduğundan emin olmalısınız. Bu ayar için Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Avuç İçi Kaydırma kısmına gidin.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemi 3:

Samsung Galaxy S9/S9 Plus telefonlarda ekran görüntüsü almanın üçüncü yolu akıllı yakalamadır. Bu yöntem sizin ekranın sadece gördüğünüz bir kısmının değil tümünün görüntüsünü kaydetmenizi sağlar. Bunu yapmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

Öncelikle yine ses kısma tuşu ile güç tuşuna basılı tutarak ya da avuç içi kaydırma yöntemiyle bir ekran görüntüsü alın.

Ekran görüntüsü aldığınızda ekranın alt kısmında birkaç seçeneğin belirdiğini göreceksiniz. Bunlardan “ekran görüntüsünü kaydır” yani “scroll capture” seçeneğine basılı tutun ve sayfada kaydetmek istediğiniz yere kadar gelin.

Cihaz kaydetmek istediğiniz yerlerin görüntülerini alacak ve sonra bunları birleştirerek size nihai bir görüntü verecektir.

Akıllı yakalama özelliğinin çalışması için bu özelliğin ayarlar kısmında açık olması gerektiğini unutmayın. Özelliği açmak için Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Akıllı Yakalama kısmına gidin.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemi 4:

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemlerinden biri de Bixby’dir. Bixby bildiğiniz üzere Samsung Galaxy telefonlarda sesli komut sistemiyle cihazda istediğiniz işlemleri gerçekleştirir. Samsung Galaxy S9/S9 Plus telefonunuzda ekran görüntüsü almak istediğinizde Bixby’ye seslenirsiniz ve komut verirsiniz. Ses tuşlarının altında bulunan Bixby tuşuna basılı tutarak “Take a screenshot” dediğinizde cihaz ekran görüntüsü alır. Bixby henüz Türkçe bilmediği için bu komutu İngilizce vermeniz gerekiyor.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus telefonlarda Samsung dijital asistan Bixby ile ekran görüntüsü almak istediğinizde butona basmak yerine “Hi Bixby” diyerek de asistanı uyandırabilirsiniz. Fakat bu özelliğin çalışması için özelliği Bixby Home > Ayarlar > Sesli uyandırma kısmından açmanız gerekir.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemi 5:

Samsung’un yeni ve kamerasıyla iddialı telefonunda ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz diğer yöntem Google Asistan’dır. Google Asistan’a da sesli komut verdiğinizde cihazın ekran görüntüsü almasını sağlayabilirsiniz. Bunun için cihazın Ana Sayfa tuşuna basılı tutun ya da “Ok Google” deyin. Google Asistan açıldığında “Take a screenshot” demeniz yeterli.

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemi 6:

Samsung Galaxy S9/S9 Plus ekran görüntüsü alma yöntemlerinin sonuncusu da Akıllı Seçim özelliğini kullanmaktır. Bu özelliği daha çok ekranın sadece istediğiniz bir kısmının görüntüsü almak için kullanırsınız. Üstelik bu görüntü dikdörtgen olmak zorunda değildir. Akıllı Seçim size oval ve kare olmak üzere iki farklı şekilde ekran görüntüsü alma seçeneği sunar. Üstelik isterseniz bu özelliği kullanarak GIF de oluşturabilirsiniz.

Akıllı seçim özelliğini kullanmak için kenardaki Edge paneli açın ve sonra Akıllı Seçim seçeneğine dokunun. Kullanmak istediğiniz şekli seçin. Ekranda kaydetmek istediğiniz kısmı belirleyin. Bu özelliği kullanmak için Ayarlar > Ekran > Edge Ekranı > Edge panelleri kısmından açmanız gerektiğini unutmayın.

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz