Samsung’un amiral gemileri olan Galaxy S10 ve Note 10’un parmak izi sorunu ile alakalı olan açığı gündeme taşıdı. Parmak izi sorunu kullanıcılar tarafından büyük bir tepki topladı. Samsung’un cihazları tüm parmak izlerini kabul etmeye başladı. Bu güvenlik açığı kullanıcıların canını sıkmaya başladı. Bu sorunun temelinde ise ekran koruyucular yer alıyor.

Jel temelli olan bazı ekran koruyucuları ile parmak izinizi kaydettiğiniz zaman aslında kendi parmak izinizi değil ekran koruyucunun üzerinde desenin tam oturmaması bu soruna neden olur. Bu sorunda cihazın her türlü parmak izini kabul etmesini sağlıyor. Kısacası parmak izi okuyucusu sizin parmak izinizi değil ekran koruyucu deseninizi kaydediyor. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya göre en kısa sürede gelecek olan güncelleme ile bu sorun çözülecektir.

Samsung’un parmak izi güncellemesi yayınladığı ilk cihaz Galaxy S10 5G modeli oldu. Yayınlanan güncelleme ardından da güvenlik açığı giderildi ve bu ekran koruyucularının kullanılmaya devam edilecek. Fakat Galaxy S10 ve Note 10 sahipleri tarafından ekran koruyucularının kullanılmaması öneriliyor. Ekran koruyucu takılıyken parmak izi kaydedenlerin silmesi gerektiğini de belirtelim.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz