Samsung Galaxy Note 10’un tanıtımına çok az bir süre kala Samsung’dan ciddi bir hamle daha. Teknoloji devi kısa süre önce Exynos 925’i duyurdu. İşte detaylar..

Güney kore merkezli Samsung, çok uzun bir zaman sonra yeni amiral gemisi Note 10 modelini tanıtıyor. Tanıtıma az bir süre kala Samsung, yeni işlemcisi olan Exynos 9825’i duyurdu. Bu duyuru elbette Galaxy Note 10‘da kullanılacak olan Exynos 9825 iddialarının çoğunu doğrular gibi oldu.

Samsung’un bu yeni işlemcisi elbette EUV teknolojisine sahip olarak geliyor. Bu bakımdan daha verimli ve daha hızlı bir işlemci olması adına aşırı ultraviyole dalgalarından faydalanıldığı ifade edildi.

Exynos 9825 genel anlamda 7nm‘lik bir işlemci. Bu işlemcide 9820’nin geliştirilen bir modeli olarak karşımıza çıktı desek yeridir. Exynos 9825‘de 2 tane M4 çekirdek ve 2 tane Cortex -A75 çekirdek ile 4 adet Cortex A55 çekirdek yer alıyor. Bu bakımdan bir önceki modele benzer çok yanı bulunuyor. Samsung yinede bu konu hakkında bazı açıklamalar da bulundu.

Exynos 9820’de olduğu gibi yeni işlemcide de Mali G76MP12 GPU‘su kullanılmış durumda. Samsung ise açıklamalarında GPU’nun temel frekansının 9820’den çok daha yüksek olduğu ifade edildi. Ancak net bir değer bilgisi paylaşılmadı.

Elbette yeni işlemcide dikkat çeken bir konu ise modem desteği oluyor. 9825’de 4G bağlantı ile 5G destekli bir modem yer alıyor. Yani Exynos Modem 5100’ü destekliyor. Bunlara ek olarak yapay zeka desteği ve NPU desteği ile 8K desteği ve son olarak UFS 3.0 desteği de yer alıyor.

Samsung’un açıklamalarına göre batarya performansı ise daha yüksek olacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz