Güney Kore teknolojisi olan Samsung, dünyanın ilk yapay zeka desteğine ve yüksek bant desteğine sahip yonga setini geliştirdi!

samsung hbm pım ile ilgili görsel sonucu

Şirket geliştirdiği bu teknoloji ile yapay zeka işleme hızını artırırken, güç tüketimini ciddi oranda düşüreceğini belirtti. Samsung bu ürettiği yonga setine ise HBM-PIM adını verdi. Tamamen mantığa dayanan PIM, yapay zekanın hızını tam tamına iki katına çıkarıyor. Bunların yanında sistemin işlevi %70 azalıyor.

samsung hbm pım ile ilgili görsel sonucu

Bu yapay zeka tabanlı yonga seti günlük kullanıma pekte uygun değil. Zaten bellek yongası üretim mimarisi de diğer bilgisayarlardan kendini çok açık bir şekilde ayırıyor. Mesela klasik bilgisayarlar bellek ve işleme işlemlerini ayırırlar. Bu da yoğun veri aktarımları sırasında gecikme süresini artırır. HBM-PIM ise bu durumu ortadan kaldırıyor. HBM arayüzüyle uyumlu olan bu yonga HBM-PIM’e kolayca geçiş yapılabilecek durumda. Bu teknoloji, önümüzdeki 4 aylık süreçte test için şirketlere gönderilecek. Yılın ilk yarısında bu teknolojinin müşteriler tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz