Klavyeler, bilgisayarlar için olmazsa olmazdır. Harf ve rakamlar için önemli bir yere sahiptir. Ancak bazı durumlarda klavye de yetersiz kalmaktadır. Bazı simgeler için klavyedeki birden fazla tuşu kullanmamız gerekir. Bunlardan biri de şapkalı (â)’dır. Şapkalı a nasıl yapılır nerelerde kullanılır?Şapkalı â harfi nasıl yapılır? - Haberler - Teknokulis

Birçok kişi şapkalı a’nın TDK’dan kaldırıldığını düşünse de öyle bir durum söz konusu değildir. Gelelim şapkalı a’nın nasıl yapıldığına! Şapkalı a harfini büyük yazmak için Shift tuşu ile üst kısımda bulunan 3 tuşuna aynı anda basalım. Öte yandan Caps Lock tuşuna basarak büyük yazmayı aktif hale getirelim. Daha sonra A tuşuna bastıktan sonra büyük şapkalı Â harfini yazma işlemi tamamlanacaktır.

Şapkalı a harfi eski Türkçe metinlerde karşımıza çok çıkar. Bu harf genelde kelimeleri yumuşatmak için karşımıza çıkar. Örneğin ‘’adet – âdet’’ gibi kelimeler üzerinde şapka yani düzeltme işareti kullanılmadığı zaman farklı anlamlar ortaya çıkmaktadır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz