Sakarya Üniversitesi IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) öğrenci kolu bugün önemli bir projeyi ilk kez tanıtacak olmanın heyecanını yaşıyor. Onlar için bugün gerçekten büyük bir gün. Bu heyecanın asıl sebebi hayat kurtaran bir proje olan DASER.

Başkanlığını Eray Alakese’nin yaptığı SAU IEEE öğrenci kolu deprem sonrasında göçük altında kalan insanların hayatını kurtarmayı amaçlayan bir uygulama ile bir ilke imza atıyorlar. 25 kişilik ekip ve 3 danışman öğretmen ile yola çıkan ve yaklaşık bir yıldır bu uygulamanın üstünde çalışan grup DASER (device-aid-search and rescue) adlı bir uygulamayı geliştirmeyi başarmış. AR-GE çalışmalarının da yürütüldüğü DASER uygulaması herkesi heyecanlandırmış durumda. Bugün bu grup ODTÜ AFET RİSK YÖNETİMİ 17. YUVARLAK MASA TOPLANTISI’nda ilk sunumunu gerçekleştirecek.

DASER: Deprem Sonrasında Hayat Kurtaran Mobil Uygulama

4

DASER adlı mobil uygulama depremden sonra göçük altında kalan depremzedelerin nerede bulunduğunu tam olarak bulabiliyor. Nokta atışı koordinatların tespiti ile bunu gerçekleştiren uygulama, depremzedenin konumunu arama kurtarma ekiplerine bildiriyor.

Proje üstünde çalışan grup, DASER uygulamasını kullanıcıların telefonlarına indirmesi sayesinde bir deprem sonrasında konumlarının kolayca bulunabileceğini söylüyor. Hatta grup bunu yaptığı çalışma ve anketlerle desteklemekte. Öyle ki, çok sayıda akıllı telefon kullanıcısı cihazını elinden düşürmüyor. Anketlerde de insanların çoğunun yatarken bile telefonunu yanından ayırmadığı gösterilmiş. Dolayısıyla telefonunuzun ve DASER uygulamasının deprem anında ve sonrasında yanınızda bulunma ihtimali son derece yüksek.

DASER Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

DASER uygulaması telefonunuza yüklü iken bir deprem gerçekleştiğinde uygulama bu depremi telefonunuzun sensörleri ile algılıyor. Ardından DASER, telefonunuzun deprem modeuna girmesini sağlıyor. Akıllı cihazlar deprem modunda iken GPS sensörlerini kullanarak koordinat bilgilerini Wi-Fi sinyalleri üzerinden yayabilecekler. Bu sırada sinyallerin yayılmasında grubun geliştirdiği bir protokol de yardımcı olacak. Peki, cihaz sizin hayatta olup olmadığınızı nasıl anlayacak? Bunun için tam sinyallerin yayılmaya başladığı sırada ekranda “Hayattayım” butonu görünecek. Kullanıcı buna basarsa sinyallerin yanında arama kurtarma ekiplerine depremzedenin hayatta olduğu bilgisi de gidecek.

3

DASER uygulamasını geliştiren ekip cihazın şarjının bitmesi, Wi-Fi sinyallerinin derinlik yüzünden iletilememesi gibi sorunlara da çözüm bulmuş. Mesh Network kurulumu sayesinde çevrede deprem moduna geçen cihazlar kendi aralarında bir bağ kuruyor. Yeryüzüne en yakın olan ve bataryası en dolu olan cihaz kendi konum bilgilerinin yanında diğer cihazların konumlarını da paylaşabiliyor.

Daha fazla bilgi için [highlight]http://goo.gl/PQUYM5[/highlight] sayfasına, DASER uygulamasının [highlight]Facebook sayfası[/highlight]na ve [highlight]SAU IEEE Facebook sayfası[/highlight]na ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz