Bu yazımızda sizlere seçim yeri sorgulama ve adres değişikliğinin nasıl gerçekleşeceği konusunda bilgi vereceğiz. Kısa süre önce de seçimlere gittik ve ileride gerçekleşecek olan bir seçimde yerinizi nasıl sorgulayacağınızı bilmiyorsanız bu konuda yardımcı olacağız. Seçim yerini öğrenmenin iki yolu vardır. Bu yolları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşalım.

İlk olarak e-Devlet sitesinden ya da e-Devlet mobil uygulaması üzerinden öğrenebileceğinizi belirtelim. e-Devlet’e girişinizi gerçekleştirdikten sonra Yurt içi seçmen kaydı sayfasına gidip sorgulama yaparak seçim yerinizi öğrenebilirsiniz. Mobil uygulamadan Kamu HizmetleriYüksek Seçim Kurulu BaşkanlığıYurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama adımlarını takip ederek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca YSK üzerinden seçim yerinizi de sorgulayabilirsiniz. Yüksek Seçim Kurulu seçmen portalı sayfasına giriş yapıp daha sonra kimliğiniz ile alakalı alanları doldurup Sorgula butonuna bastığınızda yurt içi seçmen bilgileriniz listelenecektir. Aynı zamanda YSK seçmen sorgulama mobil uygulaması üzerinden de aynı adımları takip ederek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başka bir konu ise adres değiştirme işlemini nasıl gerçekleştireceğinizdir. Eğer seçim yeri adres değişikliği yapmak istiyorsanız seçim tarihi açıklandığı zaman kısa bir süre öncesinden adres değiştirme imkanı sunulmaktadır. Seçmen niteliğine sahip, yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen yurt içinde kaydı olmayan kişiler hakkında bazı düzeltmeler gerçekleşiyor ve yerleşim yerini başka yere aldırmak isteyen vatandaşlar seçimden kısa bir süre önce bu işlemi gerçekleştirebilir.

Seçmen niteliğine sahip öğrenim yerlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerinde, öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına dair müdürlükten belgeler alması gerekiyor. Belgeler ile yurtlarına bağlı olan nufüs müdürlüklerine bizzat başvurular gerçekleşirse oy kullanma işlemi de ona göre seçimden önce halledilir. Hastalığı ya da engelli sebebi ile yatağa bağlı olan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanmak için bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde yer alan “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile beraber ilçe seçim kurulu başkanlığına başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu yazımızda sizlere seçim yerleri ve adres değişikliği konusunda bilgi verdik bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz