İnternet ortamında en fazla korkutan şey elbette şifre hırsızlıkları oluyor. Peki bu hırsızlar parolaları ne şekilde çalıyor? Bu iş nasıl yapılıyor? İşte detaylar…

İnternet ortamında veya teknolojinin gelişmesiyle, telefon, tablet ve bilgisayar ortamlarında birden fazla parolamız bulunuyor. Hırsızların veya hackerların bu şifreleri nasıl çaldıkları ise hep merak konusu olmuştu.

Sözlük saldırısı ilk hedef oluyor

En fazla kullanılan yöntem sözlük saldırı oluyor. Sözlükte yer alan milyonlarca şifre tek tek bir sistem algoritması tarafından deneniliyor. Bu deneme biraz uzun sürse bile %80 ihtimal şifre ortaya çıkıyor.

Sert kuvvet yöntemi

Çoğu saldırgan ise kaba kuvveti tercih ediyor. Özellikle özel simgelerin şifrelerde yer alması kırılmasını zorlaştırıyor ama kaba kişiler bu şifreleri de kırabiliyor.

Olta saldırısı meşhur oldu

Hack denilmese bile bu saldırı yüz binlerce kişiye aynı anda email atarak kurbanın şifresini basit bir şekilde alabilir. Gönderilen eposta içerisinde hareke geçmeniz ifade ediliyor. Veya şifrenizi değiştirin gibi sahte bilgiler yer alarak sizi avlayabilirler.

Göz bebeğim sosyal mühendislik

Sosyal mühendislik en iyi yöntemdir. Zekanıza güveniyorsanız, kıramayacağınız şifre yoktur. Tam olarak karşıdaki kişiyi düşünce yardımıyla tanıyıp araştırıp, onu bir nevi kandırıp şifreyi öğrenmeniz bir numaralı yöntemdir.

Örnek: sahte elektrici binaya giriş anahtarını kullanabilir :)

Keylogger

Bazı hackerlar ise sisteme logger, keylogger gibi bir virüs bulaştırarak, şifrenizi çalabilirler. Bu yöntem ise hem basit hemde tutma olasılığı çok yüksektir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz