Sigara ile mücadelede mobil uygulama devri

Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kharagpur’daki (IIT Kgp) araştırmacılar, sigara içenlerin bırakmasına yardımcı olacak bir mobil uygulama geliştiriyorlar.

Uygulama, bir sigara yakmaya çalışırken kullanıcıları bir alarmla izlemek ve uyarmak için bir fitness bandı veya akıllı telefonla entegre edilebilir. Eş zamanlı bir uyarı, içiciye müdahale etmek ve içiciyi sigara içmekten caydırmak için bir arkadaşınıza, akrabanıza veya doktorunuza gidecek.

IIT Kgp’de Rajendra Mishra Mühendislik Girişimcilik Okulu’nda yardımcı doçent olan Ram Babu Roy liderliğindeki bir araştırma ekibi, günlük yaşamdaki faaliyetleri sigara içme alışkanlıklarıyla birlikte izleyebilen bir sensör tabanlı aktivite izleme kiti prototipini geliştirdi.

“Gerçek zamanlı yaklaşıma yakın bir şekilde, bir metin / ses / görüntü mesajı veya aile üyelerinden / arkadaşlarından / doktorlarından bir telefon görüşmesi şeklinde bir müdahale sigara içerken sigara içmeyi bırakmaya ikna edecektir” dedi.

İzleme kiti verilerini analiz edip sağlıksız yaşam tarzı ile ilgili uyarıları uygun önerilerle gönderen akıllı telefon tabanlı bir uygulama da devam ediyor. Yenilik, bağımlılık ve depresif davranışın otomatik olarak tanınması için sensör tabanlı bir teknolojidir.

Önerilen çözüm, söz konusu kişinin sigarayı bırakmak istediği ve öngörülen hareket tarzına uymaya istekli olduğu temel önermesine dayanıyor, dedi Roy.

Kişinin kendi faaliyetleri ile ilgili tarihsel verilere dayanan bir sigara içme profili ilk olarak oluşturulacaktır. Profilin temelinde, sigara içiminin birey üzerindeki kümülatif etkilerinin tahminleri yapılarak, devam eden sigara içmenin potansiyel sağlık tehlikeleri hakkındaki bilgilerinin (risk artışı, yaşam süresinin kısaltılması gibi) kişiye gönderilmesi sağlanacaktır. Uyarılar da bireyin kişilerine gönderilir.

“Profil, teşvik planlarının tasarlanmasına yardımcı olabilir (sigorta şirketlerinin sağlık sigortası primini arttırmak / azaltmak için kullanabileceği gibi) ve kişiselleştirilmiş müdahale planlarının oluşturulmasına yardımcı olabilir” dedi. “Sigara içmeyi azaltanlar, azalan risk / artan yaşam süresi hakkında bazı tebrik mesajları alabilirler.”

Ekip, ürünün daha fazla ticarileştirilmesi için bir patent başvurusu üzerinde çalışıyor. “Bu, sigara içme aktivitesini takip eden dünya çapında ilk uygulamadır. Önerilen kit, mevcut uygulamada zindeliğe dahil edilebilecek olan bu durumu geliştirmeyi amaçlıyor, ”diyor Roy.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz