İnternetin günlük yaşantımızdaki ciddi katkısını göz önünde bulundurduğumuzda bu katkıların en önemlisi kuşkusuz iletişim. Geçmişe nazaran daha etkili ve hızlı iletişim kurabilmemizi sağlayan internet ve teknolojik cihazlar, saniyeler içerisinde kilometrelerce uzak kişilerle etkileşimde bulunmamıza zemin hazırlıyor. Anlık mesajlaşma servislerinin ön ayak olduğu bu işlevi, seçtiğiniz yönteme ve uygulamaya göre çeşitlendirebiliyorsunuz. Çünkü artık sadece metinsel ifadeleri değil, sohbetleri canlandıran emojileri, fotoğrafları, videoları ve hatta dosyaları dahi gönderebilir, transfer edebiliyorsunuz. Hal böyle olunca mesajlaşma servisleri de bahsettiğimiz ve fazlasını bünlerinde barındırarak önemli sayılabilecek kitleye hitap etmenin peşindeler. Kaldı ki mesajlaşmanın ötesinde hizmet sunanlar da yok değil.

WhatsApp, bu bahsettiğimiz uygulamalar arasında zirveyi çekmesine rağmen fonksiyonel bakımdan asla geri kalmıyor. İnternetinizi kullanarak çağrı gerçekleştirmeden tutun da story yani hikaye paylaşımına dek geniş detayları mevcut. Neredeyse sosyal ağlardan birisine dönüşürken halihazırda grupları sayesinde vazgeçilmezimiz. Rehberimizdeki kişiler ile kolayca iletişime geçebilmemizin ötesine giderek ilk indirdiğimiz uygulamalar arasında bulunuyor. Neticede çok az telefon kullananlar bile bugün yazışmalarını WhatsApp üzerinden yapıyor. Mesajlaşmaların sadece özel hayatımızda, arkadaşlarımızla veya ailemizle sınırlı olmadığını da biliyoruz. İşlerle alakalı bireysel veya grup mesajlaşmaları yaşantımızı hızlandırıyor, işlerimizi kolaylaştırıyor. Peki istemediğimiz bir mesajı attığımızda veya yanlış gruba, kişiye attığımızda ne yapacağız? Yeni güncelleme sayesinde 7 dakika geçmeden mesajları silebiliyor olsak da silme süresi geçince işler içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu problemi çözümleyebilmek adına çeşitli yöntemler sunulsa da birçoğunda sonuca ulaşmak mümkün değil. Biz de bu yazımızda silme süresi geçen ancak silmek istediğiniz WhatsApp mesajları için nasıl silinir konusunu detaylandırıyoruz.

Hizmet vermeye başladığı ilk anda bağımsız bir uygulama olarak yoluna devam eden WhatsApp, geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından satın alınmıştı. Majör yapıları bir bir kanatları altına alan şirket, bazılarını bünyesine alamasa da alamadıklarının özelliklerini satın aldıklarına entegre etti diyebiliriz. WhatsApp da sözünü ettiğimiz politikadan hakkını alarak çeşitli iyileştirmelerle derinlikli bir hal aldı. Temel detayların derinleştirilmesinin üzerine de gidilerek kullanıcıların yoğunlukla beklediği konulara parmak basıldı. Özellikle mesaj silme konusu sürekli dile geitriliyordu. Yetkililer de bir duyuru yapıp kısa süre sonra artık 7 dakika içinde gönderilen mesajların silineceğini yazmıştı. Ancak 7 dakika geçtikten sonra kişilerin ne yapacağına dair bir şey söylenmedi. Silme süresi geçtiyse WhatsApp mesajları muhtemelen karşıya ulaşacak ve hiç istemediğiniz durum gerçekleşecek. Bunun önüne geçebilmek amacıyla silme süresi geçerse WhatsApp mesajları nasıl silinir başlığımızda bir yöntem anlatıyoruz.

whatsap-mesajlari-silme-suresi-gectiginde-silme

Silme Süresi Geçtiğinde WhatsApp Mesajları Silmek

Bahsedeceğimiz yöntemde telefondaki bazı ayarlamaları değiştirmemiz gerekecek. Öncelikle Son Uygulamalar kısmından WhatsApp’a giderek sola doğru kaydırıp kapatın. Ardından internetin bağlantısını hem Wi-Fi hem de mobil veri üzerinden devre dışı bırakın.

İnterneti de pasifleştirdiyseniz cihazın saatini değiştirmeniz gerekecek. Gönderilen mesajın saatine ve tarihine göre düzenlenmesi lazım. Misa 20.15’de gönderdiyseniz aynı günün 20.00 saatini geçerli kılın.

İnternetin hala kapalı olduğuna bakarak uygulamalaya girip WhatsApp mesajları arasından hem kendinizden hem karşıdaki kişiden silmek istediğinizin üzerine basılı tutup Herkesten Sil emrini verin.

Adımları hallettikten sonra saatinizi güncelleyebilir, internetinizi aktifleştirebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Mobil13.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Mobil13'severlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz