Güncel teknolojinin insanoğluna sundukları sayarak bitiremeyeceğimiz çoklukta. Nihayetinde elde edilen hizmetlere ve ürünlere baktığımızda seçmekte dahi saatler süren kararsızlıkta kalabilirsiniz. Lakin ifade etmeye çalıştığımız her şeye rağmen kullanıcılardan genellikle daha iyisini nasıl yaparız, bu problemi daha kolay yoldan nasıl çözeriz veya işlemleri nasıl hızlandırırz tarzında sorular alırız. Bu da şunu gösteriyor ki teknoloji sektöründe yapılan iyileştirmeler ve güncellemeler ancak ve ancak günü kurtarabilirler. Yarın olduğunda ve müşteriler, kullanıcılar bir yenisini talep ettiğinde eğer cevap veremiyorsanız şirket veya tekil geliştirici olarak ayakta kalmanızın mümkünatı yok. Güncele ayak uydurup sürekli durmayan geliştirme politikasını edinmeniz gerekiyor. Aslında kalite kavramının temeline bakıldığında da müşteriyi sunulan ürün veya hizmetten maksimum menuniyetle taçlandırmayı görüyoruz. Akıllı telefon gibi yüksek meblağlara satılan eşyalarda, ürünlerde de durum daha zorlaşıyor. Zira satılanlar, cebimize büyük maliyet yarattığından uzun zamanda en iyi verimi alarak kullanmak isteriz. Hal böyle olunca beklentiler de bir hayli artıyor. Eğer pazarlamanız kadar geliştirici ve test ekibiniz yeterliliği sağlayamıyorsa çok uzun bir zaman geçmeden ani bir ivme yakalasanız bile düşüşünüz kaçınılmazdır. Dolayısıyla insanlara minimum beklentilerini maksimum da heyecanlandıracak yenilikleri sunmak zorundasınız. Son dönemlerde moda haline gelen root atmak ve tüm yetkileri alabilmek kullanıcıların taleplerinin başında geliyor. Çeşitli programların yardımıyla uygulanan yöntemler neticesinde cihazı geliştirenlerin direkt kullanıcıya sunmadığı pek çok yetkiyi böylece almak mümkün. Peki sistemsiz root atmak ve kolayca programsız root yapma işlemi de var mı, varsa nasıl uygulanıyor? Daha önemlisi bunun avantajları nelerdir?

Söz konusu kullanıcılara yetki vermek ve hareket alanını genişletmek olunca elbette Android mobil işletim sistemi platformunda da bahsetmek gerekiyor. İçeriği ve politikası gereği rahatlığı, kolaylığı ve tabiri caizse salaşlığı sunabilen platform olmasından dolayı pek çok telefon ve tablet bilgisayar üreticisinin de tercihi oluyor. En nihayetinde ortaya çıkan sonuçta her türlü bütçeye uygun akıllı cihaz bulunabiliyor. Devamında da doğal olarak yüksek sayılı kullanıcı kitlesi çıkıyor ki ardından geliştiriciler verim alabilecekleri, ürünlerini pazarlayıp satabilecekleri çalışmaları da bu alana göre yapıyorlar. Bahsettiğimiz cezbedici detaylarına rağmen Google imzalı açık yazılım halen de geliştiriliyor. Şimdi Androdi 6.0 hayatımıza girmeye başlarken de karşımız sistemsiz root atma ve yapma tarzında metotlar çıkıyor. Peki önceki denediğimiz ve becerdiğimiz sistemli root atmaya nazaran farklılıkları nedir? Sadece atılırken mi değişiklik barındırıyor yoksa ekstradan avantajlar sunuyor mu? Bunların hepsini bu yazımızda sizlerle cevaplıyoruz.

Sistemsiz Root Atma Nasıl Yapılıyor ve Avantajları Nedir?

Android özelinde root izni alırsanız 4.3 sürümü ve devamı için “su” üzerinden girişte denenebilecek işlemlere imkan verilmekte. Söylediğimizi yapmak için klasikbiçimde platformun /system dosyasından modlama yapılır. Önceleri açılışta “su” başlatma imkanımız yoktu lakin modlanmış boot imajı gerekliydi.

Artık yeni nesil şekilde tanımlayacağımız sitemsiz root ile dosyaları düzenlemeye gerek kalmadan istediklerimiz gerçekleşiyor. Marshmallow sayesinde Google güvenlik önlemleri artmıştı. Akabinde sistemsiz root geliştirilerek 5.1 ve üzeri yüklenmiş telefonlar root edilirken sistemsiz çözümlerden faydalanıyor.

supersu-sistemsiz-root

Sistemsiz Root Avantajları

Eğer bootloader kilidi sorununuz yoksa sizin için en iyi seçenektir. Zira bahsettiğimiz kilit bazen zor aşılıyor. Modlanma ve dosya ekleme gibi uğraştırıcı ve zarar verme potansiyeli bulunan işlemlere de gerek kalmıyor. Satmak istediğinizde root konusu kafanıza takılırsa tek yapmanız gereken fabrika ayarlarına çevirmek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz