Qualcomm tarafından piyasaya sürüldüğü günden beri ısınma problemleri ile gündeme gelen ve ağır eleştirilerin hedefi olan Snapdragon 810 işlemcisinden sonra Qualcomm, Snapdragon 820 işlemcisinin yolda olduğunu ve kısa bir süre içerisinde piyasaya çıkmak üzere olduğunu bizlere resmi olarak açıklamıştı.

Snapdragon 820 işlemcisi ile ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımız zaman ise ısınma problemlerinin artık yaşanmayacağı yapılan testlerde ortaya çıkmıştı. Qualcomm Snapdragon 820 tasarım özelliklerine ve çekirdek sayısına bakıldığı zaman gerçekten iddialı bir şekilde karşımıza çıkıyordu.

İşlemci çekirdeği sayısının arttırılmış olması üst düzey bir performans ve ısınma problemlerinin yaşanmaması anlamına geliyordu. Fakat Qualcomm bununla da yetinmeyerek Snapdragon 820 yonga setinin Octa-Core yani 8 çekirdekli versiyonunun üzerinde de çalıştıklarını belirtti.

2016 Yılının İlk Çeyreğinde Piyasaya Çıkabilir

Digitimes tarafından yayınlanan habere göre, Qualcomm önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Snapdragon 820 işlemcinin sekiz çekirdekli versiyonunu da piyasaya sürebilir. Snapdragon 820’nin mevcut dört çekirdekli halinin ise Snapdragon 810 işlemciden %30 daha fazla enerji tasarrufu elde edebildiğini belirtmekte fayda var.

Snapdragon 820 Octa-Core

Samsung, Huawei, ZTE, Sony ve LG gibi akıllı telefon üreticilerinin yaptığı açıklamalarda ise önümüzdeki yıllarda cihazlarında Octa-Core işlemciler kullanmak istediklerini anlıyoruz. Rekabetin bir hayli yüksek olduğu bu dönemde Qualcomm’un böylesine büyük bir adım atmaya hazırlanması teknoloji tutkunlarını epey heyecanlandırmış durumda.

Bakalım 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 820 işlemcilerin piyasaya sürülmesi ile birlikte akıllı telefon pazarındaki büyük rekabet ortamında ne gibi değişiklikler olacak ve bu değişiklikler kullanıcılara nasıl yansıtılacak?

Kaynak : Mobil132 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz