Snapdragon 865’in tanıtım tarihi ortaya çıktı. Qualcomm’un Snapdragon 855 işlemcisine sahip olan cihazlar bu sene piyasaya sürülen amiral gemilerinin neredeyse hepsine güç verdi. Snapdragon 855 ardından gözler Snapdragon 865’e çevrildi. Geçen sene olduğu gibi bu senede ABD’nin Havai eyaletinde bir teknoloji zirvesi düzeni gerçekleşecek.

3-5 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşecek olan etkinlikte en çok beklenen ise Snapdragon 865’in resmiyet kazanacak olması. Snapdragon 865 hakkında ise bugüne kadar birçok sızıntı karşımıza çıktı. Fakat net bir bilgi sahibi olmadığımızı da belirtelim. En büyük değişiklik ise üretim sürecinde karşımıza çıkacak.

Snapdragon 820 ve 835’ten bu yana TSMC ile çalışan Qualcomm yeni işlemcisinde, 7 nm fabrikasyon sürecini tercih edecek. İki farklı işlemci baz alınacak ve 4G teknolojisine sahip olan standart versiyona ek olarak 5G desteğe sahip olan cihazlar Snapdragon X55 modeminde yer alacak.

Snapdragon 865’de karşımıza çıkması beklenen 7nm EUV fabrikasyon süreci ike TSMC’nin 7nm FinFET fabrikasyon süreci arasında güç tüketimi konusunda %15 ile %20 arasında iyileştirme gerçekleşecek. Ayrıca Samsung 5 nm EUV üretim süreci için çalışmaların çoğu tamamlandı. Güney Kore’nin Hwaseong şehrinde üretim hattının genişlemesi için TSMC’nin önüne geçildi. Bu yazımızda sizlere Snapdragon 865 hakkında bilgi verdik. Bu konu üzerinde merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz