Sony su geçirmezlik ilkelerinde değişiklik yaptı. Artık bu Sony cihazlarla suya dalabilmeniz mümkün olmayacak.

Hatırlanacağı gibi Sony su geçirmezlik vadettiği telefonların reklamlarında hep havuza giren ve su altında özçekim yapan gençleri göstermişti. Kullanıcılar bunu görüp aynısını yapabileceklerini düşünüyorlardı. Fakat artık cihazı tamamen suya daldırmamanızı öneririz. Çünkü Sony, ilkelerinde buna değiniyor ve cihazı tamamen suya batırmayın diyor.

Daha önce hatırlayacağınız gibi IP68 yani suya ve toza karşı 1 metre derinliğe kadar 30 dakika boyunca geçirmezlik sertifikasıyla ilgili haberler çıkmıştı. Sony, cihazlarının bu sertifikaya sahip olduğunu söylüyor ancak su ve toz geçmeden kaynaklı arızaları garanti kapsamına sokmuyordu. Cihaz bozulursa kullanıcı kaynaklı hata var deniyordu ve kullanıcı bunun onarımını karşılamak zorunda kalıyordu.

Sony, su geçirmezlik konusunda karşılaştığı sorunlara tam anlamıyla çözüm buldu. Bu konudaki ilkeleri ve garanti koşullarını değiştirdi. Artık şirket, hangi suda olursa olsun – havuzda, denizde ya da sadece temiz suda – cihazın tamamen suya daldırılmaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca Sony su geçirmezlik özelliği olan cihazlardan hiçbirinin su altı etkinlikleri sırasında kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Buna sadece bir özçekim yapmak da dahil.

sony su geçirmezlik

 

Yeni Sony Su Geçirmezlik Koşulları:

  • Cihazınızın IP derecesi laboratuvar koşullarında ve bekleme modunda belirlenmiştir. Bu yüzden cihazınızı su altında – örneğin, fotoğraf çekmek için – kullanmamalısınız. Cihazınızı, dalış ve şnorkelle yüzme dahil olmak üzere, herhangi bir su altı etkinliği sırasında fotoğraf çekmek için kullanmayınız.
  • Nemli ortamlarda fotoğraf çekebilir ve video kaydedebilirsiniz. Ancak cihazı su altında kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Eğer cihaza kirli su bulaşırsa, cihazınızı çeşme suyuyla yıkayın.
  • Su geçirmezlik özellikleri test edilen Sony cihazları çeşme suyuyla dolu bir kap içine nazikçe yerleştirilmiştir. 1,5 metre derinlikte 30 dakika bekletildikten sonra cihaz kaptan nazikçe çıkarılmış ve cihazın işlevleri ve özellikleri test edilmiştir.

Sony su geçirmezlik koşullarının devamında yer alan maddeler aynı şekilde devam ediyor. Yani maddelerin sadece yukarıda yazdığımız kısmı yeni. “Tüm kapakları kapatın. Eğer cihazı havuza ya da tuzlu suya düşürürseniz çeşme suyuyla yıkayın.

Ayrıca unutmayın ki, Sony cihazlar suya 3 saatin üstünde maruz kalırlarsa cihazların hoparlörleri ve mikrofonları çalışmaz hâle gelir. Sony hâlâ cihazları duşta, yağmurun altında ve havuz kenarında kullanabileceğinizi söylüyor. Tamamen suya batırmadığınız sürece sorun yok.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz