Sony Xperia 1’in Cinema Pro uygulaması teste girdi: sinematik bir video çekmek

Sony Xperia 1 özellikleri co-geliştirdi sahiptir Sony’nin profesyonel bölünmelerle – (Sony’nin üst aynasız kameralar yapar) (Hollywood filmleri için kameralar yapar) CineAlta ve Alfa. Bunun doruk noktası, telefonu ciddi bir kameraman aracına dönüştürmek için üç kamerayı ve ince ayarlanmış ekranı kaldıran Cinema Pro uygulamasıdır.

Bu söz, yine de, bir dönüş için uygulamayı aldık ve aşağıdaki sinema videosunu çektik. Bu süreçte, uygulamanın ne yaptığını ve nerede kaldığını öğrendik.

Sizden önce, varsayılan Venedik CS renk modunu kullanarak elde tutulan bu videodaki tüm bölümleri çektik, ancak post prodüksiyonda zevk almak için ince kontrast ve renkler yaptık. Varsayılan görüntü oluşturma çok düz.

Bazı çekimler için bir DJI Osmo Mobile gimbal kullandık, bazılarında ise kameranın dahili dengelemesine güvendik.

İyi Yönleri

Uygulamanın kullanıcı arayüzü oldukça basittir, aynı ekrandaki her şeye uyar, böylece menüler arasında gezinmeden atışınızı ayarlayabilirsiniz. 21: 9 ekran karışıklık hissetmeden herşeye uymaya yardımcı oluyor.

Renk profili seçimi çoğu zaman mükemmeldir. Xperia 1, tipik akıllı telefondan daha fazla bilgi toplayan H.265’te kodlanmış 10 bit HDR video kaydeder. Sonuç olarak, dinamik aralık bir telefon için mükemmel.

Video sabitleme de iyi çalışır, normal kamera uygulamasının elde ettiğinden daha iyidir (eğer iyi değilse). Manuel netleme modunda, netleme kaydırıcısına bir işaret koyma seçeneği vardır – raf netlemesi yapıyorsanız kullanışlıdır (örneğin odağı yakındaki bir konudan bir başkasına geri değiştirmek gibi).

Telefonun mikrofonlarından çekilen ses de yüksek kalitede.

Kötü Yönleri

Bunun yalnızca bir video kayıt uygulaması olduğunu, düzenleme özelliğinin olmadığını – bunun için ayrı bir uygulamaya ihtiyacınız olduğunu unutmamak önemlidir. Sony Xperia 1’e bir tane önceden yüklemedi, bu yüzden 4K HEVC 10 bit görüntülerini kaldırabilecek bir şey bulmak size kalmış.

Kulağa nasıl geldiğine rağmen, “proje” tek bir sahneyi çekmek için tüm filmden daha uygundur. Can sıkıcı bir sınırlama, video başına renk profilini değiştirememeniz, bunun yerine tüm proje için seçilen bir profil var. Bu, farklı bir profile ihtiyaç duyduğunuzda sizi yeni projeler oluşturmaya zorluyor.

Ayarlar başka şekillerde de sınırlıdır. Yavaş ya da hızlandırılmış videolar çekemezsiniz, yalnızca 23.96fps veya 29.97fps seçeneğiniz vardır (2.5K çözünürlüğe geçmek ekstra kare hızı seçeneklerini etkinleştirmez). Manuel beyaz dengesi birkaç ön ayarla sınırlıdır (Kelvins’te renk sıcaklığını ayarlamanın yolu yoktur), gri veya beyaz kart kullanamazsınız.

Otomatik odaklama var, ancak bazı nedenlerden dolayı, yalnızca çerçevenin merkezi için çalışıyor. Bu telefon için benzersiz olan Eye AF özelliğini kullanmaz ve işlevselliğine odaklanmak için bir dokunuş yoktur. Manuel netleme için netleme zirvesinden yoksun, bu da süper keskin ekranda bile ekstra dikkat etmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Ana kamera ISO’yu 64’e düşürebilir, diğer ikisi 40’a düşebilir. Ana için f / 1.6, diğer ikisi için f / 1.6 da farklı diyaframlara sahipler. Bu nedenle, aynı sahneden gelen görüntüleri iki veya daha fazla kameradan karıştıracaksanız, kameraları her zaman değiştirdiğinizde sürekli bir görünüm elde etmek için ISO ve deklanşör hızını değiştirerek pozlamayı ayarlamanız gerekir. , özellikle her seferinde “Set” tuşuna basarak her seçeneğin seçimini onaylamanızı gerektiren tıknaz arayüzü düşünün.

Farklı diyafram açıklığı ve ISO seçenekleri için otomatik bir telafi takdir edilebilirdi.

Çift diyafram açıklıklı bir çözüm burada yardımcı olurdu, çünkü kaçınılmaz bir şekilde “akıllı telefon” ifadesinin videosunu veren kaçınılmaz bir şekilde yüksek enstantane hızıyla çekim yapmadan gün içinde çekim yapmanın bir yolu yoktu. Ve burada başarmaya çalıştığımız şey bu değil.

Tamam, bundan kaçınmanın bir yolu var – ND filtreleri kullanarak. Bir kameramanın sahip olduğu bir araç, ancak Sony sağlamadı. Eski telefonların yaptığı gibi dahili bir filtreden bile bahsetmiyoruz, resmi bir aksesuardan memnun olurduk. Bir ND filtresi takmanıza izin veren bir durumumuz var, ancak bu bir DIY aksesuarı.

Karar

Xperia 1’deki Sony Cinema Pro uygulaması, profesyonel bir araç olma bahanesine sahip, ancak sadece çok sıyrılıyor. Telefonun kendisinde çok basit bir projeden başka bir şeyi tamamlayabilmenin imkanı yok. Ve kesinlikle sadece bu uygulamayla değil – videoları kırpmak veya bir timelapse çekmek için, örneğin, başka bir uygulamayı kullanmanız gerekir.

Bu uygulama için takdir edebileceğimiz bir sadelik var, ancak yeni gelenler için çok hoş değil. Çok “profesyonel” olmadığını biliyoruz, ancak bazı yarı otomatik modlar acemi kullanıcıların havuzun derinliklerine atlamadan önce rahat etmelerine yardımcı olabilir.

Bu, pek çok insanı bu uygulama için potansiyel bir kullanıcı tabanı olarak bırakmaz – profesyoneller için yeterince yetenekli değildir, hala öğrenenler için çok korkutucu. Şu anda, bitmemiş bir ürün gibi hissediyor. Sony bu sorunların en azından bir güncelleme ile çözebilir, ancak o zamana kadar Cinema Pro uygulaması Xperia 1’in katil özelliği değildir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz