Sony Xperia L, mobil13 üzerinde yer alan ilk akıllı telefon incelemesi olma özelliğini taşıyor. Bu anlamda oldukça heyecanlı ve mutlu olduğumu belirtmek isteyerek incelemeye başlamak istedim.

Sony Xperia L, Xperia serisi ile akıllı telefon dünyasında önemli bir yer edinen ürün grubunun yeni üyelerinden biri. Genel itibariyle ve sahip olduğu özelliklerle orta sınıf akıllı telefon sınıfının bir parçası olduğunu rahatlıkla görebileceğimiz bu Android akıllı telefon fiyat performans olarak birçok kullanıcının ilgisini çekebilir.

 

Sony Xperia L – Tasarım

sony xperia l mobil13 1

Akıllı telefon dünyasının biraz aykırı ve oldukça kendine özgün bir yapıya sahip ürünlerinden biri ile karşı karşıyayız. Özgün ve aykırı tasarım beraberinde ya sevme ya da sevmeme durumunu da getirebilir. Telefonun alt ve üst kısmının arkaya uçlara yönelik uzaması ve keskin hatlar oluşturması bu Sony akıllı telefonun dikkat çekici ilk tasarım özelliği. Ekran boyutuna göre daha fazla alan kaplaması gibi eksi bir özelliği de beraberinde getiren bu durum telefonun alt kısmında yer alan ışıklı barın daha dikkat çekici olmasını sağlıyor. Bu durumun ortaya koyduğu bir başka olumsuz yön de cihazı tutarken alt kısımların ele batarmışçasına durması.

sony xperia l mobil13 7

Ön bölümün sol üst köşesinde ön kamera ve yanında da algılayıcı yer alıyor. Alt kısımda mikrofonun yer aldığı cihazda üst bölümünde 3.5 milimetrelik ses çıkış bölümüne yer veriliyor. Arka alana geçtiğimiz ilk olarak büyük bir kamera gözü ile karşılaşıyoruz. Açıkçası akıllı telefonlarda görmeye alıştıklarımızdan biraz daha büyük ve iri durduğunu belirtmeliyim. Kameranın etrafının oval bir metalle çevrili olması kameranın camının da çizilmeye karşı korunmasını sağlıyor. Hemen yanın da LED flaş konumlandırılıyor. Orta bölümde yer alan XPERIA logosunun altında NFC donanımının yer aldığına dair bir işaret etiketi konumlandırılıyor. En alt kısımda da hoparlör yer alıyor.

sony xperia l mobil13 5

Telefonun sağ yan kısmında Xperia serisindeki klasik sıralamayı görüyoruz. Ses tuşları, güç tuşu ve kamera tuşu. Sol bölümde ise mikro USB bağlantı yuvasına yer veriliyor.

sony xperia l mobil13 11

Sony Xperia L’nin arka kapağı açılabiliyor. Bu kapağı açmak için üst bölümde işe koyulmak gerekiyor. Kapağı açtığımızda çıkarılabilir batarya ile karşılaşıyoruz. Hemen onun üstünde standart boyutta SIM kart yuvası bulunuyor. Eğer henüz SIM kartınızı kesmediyseniz bu cihazı kullanmak için de kesmeniz gerekmeyecek. Mikro SD kart yuvası SIM kart yuvasının altında yer alıyor. Buraya ulaşmak için bataryayı çıkarmak gerekiyor.

sony xperia l mobil13 14

Ürünün ön kısmında herhangi bir fiziksel tuş yer almıyor. Gerekli geri, menü ve ana tuşlar dokunmatik tuş şeklinde ekranla birlikte sunuluyor. Zaten ürünün kendine has tasarımını düşünecek olursak ekranın altında yer alacak fiziksel tuşların sevilmesini beklemek pek de mümkün olamazdı.

 

Sony Xperia L – Donanım

Sony Xperia L üzerindeki donanım özelliklerinden bahsetmek istediğimizde sanıyorum ki öncelikle yonga setini ele almalıyız. Qualcomm Snapdragon MSM8930 model numaralı yonga seti üzerinde 1 GHz frekansında işlemci yer alıyor. Testlerde bu işlemcinin 1,03 GHz seviyesine çıkabildiğini gözlemledim. Çift çekirdekli bu işlemcinin yanında Adreno 305 model ekran işlemcisi yer alıyor. Bu iki özellik klasik bir orta sınıf akıllı telefon deneyimi vadediyor. Ara bellek yani RAM ise 1 GB değerinde.

Ekran teknolojisi olarak TFT tercih ediliyor. Bu bağlamda dokunma deneyimi üst seviyede olmasa da iyi diyebiliriz. Ekran çözünürlüğü 480×854 piksel ve ekran büyüklüğü de 4.3 inç. Tasarım nedeniyle telefon ekrana göre daha büyükmüş hissi verirken ekran da telefona göre 4.3 inçten daha küçükmüş hissi veriyor. Ekranda inç başında 240 piksel düşüyor ki bu da ürünün bağlı bulunduğu sınıfa ait aralıklar içinde kalan bir sayı.

Sony Xperia L’nin dâhili depolama alanı 8 GB. Ancak telefonda yer alan işletim sistemi ve kendine has uygulamalar, yazılımlar nedeniyle kullanıcılara 5.8 GB kadar bir alan kalıyor. Bu alan orta ve giriş seviyesi akıllı telefonda en çok tercih edilen seviye. Bununla birlikte ürünü satın alanların kısa bir süre için mikro SD kart almaları pek de sürpriz olmayacaktır. Mikro SD kart ile depolama alanı 32 GB’a kadar yükseltilebiliyor.

sony xperia l mobil13 ekran 2

Ürünün performansına dair kendi deneyimlilerinden bahsetmem gerekirse genel kullanımda herhangi bir sorun ya da yavaşlıkla karşılaşmadığımı belirtebilirim. Tabii ki ürünü bağlı olduğu sınıfa yönelik zorlamak ve değerlendirmek gerekiyor. Örneğin menü geçişleri ve internet tarayıcısı gibi konularda sorunsuz kullanılabiliyor. Ekran işlemcisinin giriş seviyesinde olmasına karşın orta grafik özelliklerine sahip 3 boyutlu oyunlarda takılmalarla karşılaşmadım.

 

Sony Xperia L – Yazılım

Sony Xperia L, Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemine sahip. Tabii ki Xperia serisi akıllı telefonlarda olduğu gibi bu üründe de özel Xperia arayüzü kullanılıyor. Bu arayüzle birlikte yine Xperia’larda gördüğümüz farklı bir bildirim ekranının ve çubuğunun olduğunu da belirtebiliriz.

sony xperia l mobil13 ekran 1

Telefonda hâlihazırda gelen bazı varsayılan yazılımlar var. Bunlardan biri olan “Akıllı Bağlantı”, hangi zaman dilimleri arasında telefonun hangi durumda olacağı konusunda size çok ama çok yardımcı oluyor. Özellikle de planlı bir yaşamınız varsa bu özelliği çok seveceğinizi düşünüyorum.

sony xperia l mobil13 ekran 3

NeoReader isimli QR kod başta olmak üzere kod okuma uygulaması varsayılan olarak gelen bir başka yazılım parçacığı. “Movie Studio” da onlardan biri. Bu uygulama ile videoları birleştirip onlara çeşitli müdahaleler yaparak bir proje ortaya koyabiliyorsunuz. Neredeyse tüm Google uygulamalarının otomatik olarak bulunduğu telefonda ofis çalışmaları için OfficeSuite kullanılabilir. PlayNow ve WALKMAN telefonda yer alan müzik uygulamalarının başında geliyor. “Reader by Sony” uygulaması üründe yer alsa da söz konusu uygulama üzerinden kitap okumak sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki kullanıcılar için söz konusu. “TrackID” isimli Shazam benzeri uygulama ile dinlenen ya da duyulan şarkılara dair bilgi alabiliyorsunuz. Cihazın 3G internet bağlantısını bir başka cihazla paylaşmak için de “Xperia Link” uygulaması kullanılabiliyor.

sony xperia l mobil13 ekran 7

Sony Xperia L akıllı telefonu yedeklemek ya da bir yedeği geri yüklemek için “Yedekle ve Geri Yükle” uygulaması konumlandırılıyor. Kullanımı basit olan uygulama sayesinde olası kötü senaryolarda bu parçacık kullanılabiliyor.8 faklı temaya sahip olan ürün bu açıdan gerçekten de harika alternatifler sunuyor. Tabii ki bu temalara onlarca hoş duvar kâğıdı eşlik ediyor.

Notlar isimli uygulama ile hızlı bir şekilde not tutmak mümkün. Ayrıca kendinize güveniyorsanız çizim de yapabilirsiniz. Arayüzü son derece sade olan bu uygulamanın kullanışlı ve sevimli olduğunu söyleyebilirim.

sony xperia l mobil13 ekran 5

Ayarlar bölümüne girdiğimizde bizi Xperia’ya has bazı başlıklar karşılıyor. Bunlardan ilki seri ile aynı adı taşıyan Xperia başlığı. Ekran yansıtma, internet ayarları, PlayStation sertifikası, Throw ayarları ve USB bağlanabilirliği bu bölümün alt başlıkları. Buradaki ekran yansıtma ile telefonu uyumlu bir Sony televizyonun ekranına yansıtabiliyorsunuz. Throw ayarları üzerinde de cihazdaki dosya ve dokümanları (tabii ki fotoğrafları ve videoları da) kablosuz olarak bir başka cihaza gönderebiliyorsunuz.

sony xperia l mobil13 ekran 6

Güç yönetimi bölümünden Sony Xperia L’nin çok da uzun süre çalışmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça başarılı bulduğum bu özellik günlük yaşamda hayat kurtarabilir. Zayıf pil modu şeklinde alternatif bir senaryo çözümü de sunuluyor. Tüm bu modları düzenlemek mümkün.

 

Sony Xperia L – Kamera

Sony Xperia L’nin kamerası 8 MP değerinde. Tam olarak 3264×2448 piksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekilebildiğini söyleyebiliriz. Kameranın hemen yanında bulun LED flaş ile gerekli durumlarda ışık ihtiyacı karşılamaya çalışıyor. Otomatik odaklama özelliği de kullanılabiliyor. Bunların yanı sıra görüntü sabitleme, kolay panorama çekim ve HDR gibi önemli bir özellik telefonda yer alıyor.

sony xperia l ornek cekim 1
Sony Xperia L ile çekilmiş örnek bir fotoğraf.

Ön kameranın VGA değerinde kaldığını ve bu noktada en azından 1.2 MP değerinde bir ön kameranın tercih edilebileceğini belirtmeliyim.

sony xperia l ornek cekim 2
Sony Xperia L ile çekilmiş örnek bir fotoğraf.

Xperia L kamerasıyla 1080p full HD video çekilemese de 720p HD videolar saniyede 30 kareyle çekilebiliyor. Video çekimi esnasında görüntü sabitleme özelliği kullanılabiliyor. Ancak tabii ki yine de olabildiğince sarsıntısız bir şekilde cihazı tutmak tercih edilmeli.

Işığın bol olduğu ortamlarda kamera performansı güzel, ancak ışığın az ve yetersiz olduğu anlarda kamera istediğiniz sonuçları ortaya koymakta zorlanıyor. Özellikle de eliniz biraz titriyorsa az ışıklı ve gece çekimlerinde zorlanabilirsiniz.

 

Sony Xperia L – Bağlantılar ve Batarya

Bağlantılar konusunda zengin bir cihazla karşı karşıyayız. Öncelikle hemen belirtelim ki bu üründe NFC yani yakın saha iletişimi özelliği mevcut. Bu sayede kablosuz bir şekilde dosya alışverişi yapabilir ve NFC etiketleriyle cihazı çok daha kolay, verimli kullanabilirsiniz.

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n türü kablosuz bağlantı özelliğine sahip olan Xperia L, çift band, Wi-Fi Direct, DLNA ve Wi-Fi hotspot konularında da destek sunuyor. Bluetooth 4.0, mikro USB 2.0, A-GPS ve RDS destekli radyo ürünün diğer bağlantı özelliklerinden. Testimiz esnasında bu bağlantılarda herhangi bir beklenmedik kopya ya da zayıflama sorunu yaşanmadığını belirtelim.

sony xperia l mobil13 13

Üründe çıkarılabilir bir şekilde 1750 mAh değerinde bataryaya yer veriliyor. Bu batarya ile 2G modunda 498 saate, 3G modunda da 454 saate kadar telefonun bekleyebildiği belirtiliyor. Konuşma süresi olarak da 3G modunda 9 saate kadar konuşulabildiği ifade ediliyor. Ürünle 43 saat boyunca müzik dinleyebiliyorsunuz. Tabii ki testlerimiz esnasında oyun oynadık, video izledik, video çektik ve birçok şey yaptık. Bu şekilde cihazı yoğun bir şekilde kullandığınızda 3 – 4 saatlik bir sürenin sonunda %40’lara inen bir pil göstergesiyle karşılabiliyorsunuz.

 

Sony Xperia L – Değerlendirme

Sony Xperia L belki de günümüz orta sınıf Android akıllı telefon örneği olarak gösterilebilecek cihazlarından biri. Mütevazı ancak performansı iyi Qualcomm işlemcisi ve Adreno ekran işlemcisinin yanı sıra 1 GB değerindeki RAM donanımı ile oyun oynarken, yüksek kalitede video izlerken, seri bir şekilde ürünü kullanırken herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmıyorsunuz. Tabii ki telefona çok fazla yüklenemiyorsunuz.

Tasarım konusunda ilk başta oldukça garipsenebilecek bir cihaz. Özellikle de telefonu ele alıp metin yazmak istediğinizde köşelerin sivriliği rahatsız edebiliyor. Ancak hızlı bir şekilde alışılabilecek bir tasarım. Tabii ki 4.3 inçlik ekran büyüklüğüne göre daha fazla yer harcamayan bir tasarım kullanıcılar tarafından daha hızlı kabul görürdü diye düşünmeden de edilemiyor.

Kamera gündüz çekimlerinde başarılı. Her ne kadar 1080p full HD video çekilemese de 720p HD videoların saniyede 30 kare ile çekilmesi beni tatmin ediyor. Zira 1080p video çekmek ve bu videoları kullanmak günümüzde çok da sık yapılan bir şey değil. 720p günümüzün en çok kullanılan yüksek kalite seviyesi.

Fiyat performans olarak birçok kişinin seçenekleri arasında tutacağı bir cihaz olan Sony Xperia L, işletim sisteminin Android 4.1.2 Jelly Bean gibi üst seviye cihazların çoğunda kullanılan sürüme sahip olması ile artı puan kazanıyor.

Sony Xperia L Fotoğrafları

Sony Xperia L Kamerası ile Çekilmiş Fotoğraflar

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz