SpaceX 30 Mayıs tarihine yazıldı. Falcon 9 roketi kullanılarak insanlı uçuş başlatıldı. Uçan NASA astronotları Douglas Hurley ve Robert Behnken, Crew Dragon aracından uzaya gitti. SpaceX uzaya insan gönderme süreci için Dragon ve Falcon 9 tamamlandığında fırlatılacağını belirtmişti. SpaceX ayrıca ilk aşama güçlendiricisini bugün kullanılan Falcon 9’da başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Douglas Hurley ve Robert Behnken uzaya teslim edildi. Bu durum da ilk özel uzay aracı güçlendiricisinin kurtaracağı anlamını taşımaktadır. Nasa tarafından genel olarak fırlatma maliyesini ortadan kaldırmak için ajansa ek olarak ticari müşterilere de hizmet verebilecek özel fırlatma araçlarını geliştiriyor. Amerikan uzay mekiği ve aynı zamanda roket üreticisi SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi yani NASA’nın ortak çalışması ile dünya yörüngesine göndereceği ilk insanlı uzay mekiği denemesini gerçekleştirdi. İnsanlı uzay mekiği Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’ne fırlatıldı.


Normalde 27 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan uçuş hava şartları nedeniyle ertelendi. Hava şartlarını iyi olmasının ardından 30 Mayıs tarihinde 22.23’te uçuş gerçekleşti. Uçuşun uzay istasyonuna varması 19 saat süreceği bilgisini de sizlerle paylaşmış olalım. Yukarıda da belirttiğimiz gibi roketin içerisinde iki astronot yerini aldı. Douglas Hurley ve Robert Behnken yani iki astronot dragon kapsülü sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na varmaya çalışıyor. Peki siz dragon kapsülünün içinde olmak ister miydiniz? Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz