Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yaşanan gerilim, sonunda ekonomiye resmen yansıdı. Arabistan yönetimi, bu ayın sonundan itibaren Türkiye’de üretilen ürünlere ambargo uygulayacağını duyurdu.

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki siyasi sorunların ekonomiye yansıması sonrası hükümet, Türk mallarına karşı başlatmış olduğu ambargoyu resmen ilan etti. Suudiler, bu ayın sonunda Made in Turkey menşeili olan malları almayacağını dile getirdi.

Suudi Arabistan, Türkiye ithalat ve ihracatı açısında ciddi bir yere sahipti. Ülkemiz Suudi Arabistan’dan 3 milyar dolar ithalata sahipken, 3.3 milyar dolarlık da bir ihracat gerçekleştiriliyor. Suudi Arabistan, en fazla ihracat yapmış olduğumuz 15. ülke konumunda yer almakta.

Made in Turkey menşeili ürünlere ambargo

Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki siyasi gerilim, dış ticaretimizi daha önce etkilemeye başlamıştı. Suudi Arabistan yönetimi, Türk ürünlerine koydukları katma değer vergisini %5’ten %15’e çıkarmıştı. Ayrıca yaş meyve ve sebze gibi ürünler gümrüklerde bekletilerek çeşitli sorunlara sebep olmuştu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Suudi yönetim, Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e yaptığı uyarıda hammaddeyi Türkiye’den getirmemesini istemişti. Ayrıca Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara da bir taahhütname imzalatıyordu. Ancak artık tüm bunlar resmiyete dökülmüş oldu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz