Suya düşen telefonu kurtarmak gerilime neden olan bir iş. Telefonunuz LG G6 ve Samsung Galaxy S8 gibi suya ve toza karşı dayanıklı bir akıllı telefon değilse ve onu havuza ya da tuvalete düşürürseniz elbette telaşlanırsınız. Ancak ne olursa olsun telefonunuzu kurtarmanızı sağlayacak çözümler var.

Son yıllarda akıllı telefon üreticileri suya ve toza karşı dayanıklı cihazlar üretmeye başladılar. Aslına bakarsanız akıllı olmayan eski telefonlar şimdiki akıllı telefonlara göre suya çok daha fazla dayanıklı. Çünkü yeni nesil telefonlar suya karlı daha geçirgen. Bu yüzden akıllı telefonunuzu suya düşürdüğünüz zaman suyun bu hassas cihaza verebileceği zararı en aza indirmek için yapmamanız gereken şeyler var. Bunları aşağıda sıraladık. Ancak yine de telefonunuz suya düşmeden önce alabileceğiniz bir önleme değinmeden geçmeyelim. Eğer telefonunuzu havuz kenarında, kumsalda ve benzeri yerlerde çok kullanıyorsanız ona su geçirmeyen bir kılıf (waterproof pouch adıyla biliniyor) alabilirsiniz.

Suya Düşen Telefona Yapmamanız Gerekenler

Suya düşen telefonu kesinlikle çok sarsmamalı ve çok hareket ettirmemelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız su telefonun içindeki önemli parçalara zarar verebilir. Bu yüzden öncelikle sakin olmalısınız.

  • Telefonunuzu açmamalısınız. Ayrıca fişe takmamalısınız.
  • Telefonunuzun hiçbir tuşuna basmamalısınız. Su daha derine kaçabilir.
  • Telefonunuzu saç kurutma makinesi gibi makinelerle kurutmaya çalışmamalısınız. Bu da suyu daha derine itebilir.
  • Telefonu sıcağa maruz bırakmamalısınız. Bu telefona zarar verebilir. Daha fazla zarar istemezsiniz.

Suya Düşen Telefona Yapmanız Gerekenler

Öncelikle telefonunuzu sudan çıkarın. Telefon suyun içinde ne kadar fazla durursa o kadar zarar görür. Telefon tuvalete düşmüş olsa bile oradan onu hemen çıkarmalısınız.

Telefonu sudan çıkardıktan sonra onu hemen kapatın. Ayrıca çıkarılabiliyorsa bataryasını da hemen çıkarın. Sonra onu kâğıt havlunun üstüne bırakın.

Sonra cihazın çıkarılabilen parçalarını çıkarın. Yani bataryasını, SD kartını, SIM kartını ve benzeri çıkarılabilen parçalarını çıkarın ve yine kâğıt havlunun üstünde kurumaya bırakın. Eğer telefondan anlayan biriyseniz telefonu sökerek içindeki parçaları çıkarabilirsiniz. Ancak bunun için ne yaptığınızdan emin olmanız ve yaptığınız işlemin cihazı garanti kapsamından çıkarmadığını bilmeniz gerekiyor.

Telefonun çıkarabildiğiniz parçalarını çıkardıktan sonra bu parçaları tamamen kurutun. Telefonun gövdesinden suyu arındırmak için ise önerebileceğimiz yöntem elektrikli süpürge olacak. Bunu önermemizin nedeni bu makinenin suyu çekebilmesi. Yani suyu cihazdan uzaklaştırması. Ancak bunu yaparken telefonun hareket etmesini engellemelisiniz.

Suya Düşen Telefonunuzu Nasıl Kurutacaksınız?

Suya düşen telefonunuzu kurutmak için aklınıza gelen ilk yöntem pirinç olabilir. Telefonunuzu pirinç çuvalının içine koyarsınız ve iki gün beklersiniz. Bu yöntem genellikle işe yarar.

Bunu yapmak isterseniz telefonunuzu en az iki gün bekletin. Pirinç havadaki nemi aldığı gibi telefonunuzdaki nemi de alır. Ancak biz size iki farklı seçenek daha sunacağız.

Silika Jel Paketleri

Pirinç gibi nemi çeken silika jel paketlerini genellikle ayakkabı kutularının ve çantaların içinde görürsünüz. Bunlar da pirinç gibi nemi çekme özelliğine sahipler.

Ancak bunları kesinlikle yememelisiniz. Mağazalarda ve elektronik mağazalarında bulunabilen bu paketleri telefonunuzun nemini almak için kullanabilirsiniz.

Islak Telefon Kurtarma Kitleri

Pirinçten ve silika jel paketlerinden çok daha etkili olan bir yöntem de ıslak telefon kurtarma kitlerini kullanmak. Bunlar Wet Phone Rescue Pouch adıyla biliniyor. Birkaç markanın ürün şeklinde sunduğu bu paketlerin diğer yöntemlerden kat be kat etkili olduğu söyleniyor.

Bu yöntemleri denedikten sonra telefonunuzu açmayı deneyebilirsiniz. Telefonunuz açılırsa cihazın mikrofonunu ve hoparlörünü mutlaka test edin. Eğer ters giden bir şeyler varsa cihazınızı bir uzmana gösterin ya da onunla vedalaşın ve kendinize yeni bir telefon alın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz