Son yıllarda büyük bir ivme yakalayan tabletler, teknoloji dünyası tarafından en çok ilgi gören cihazlardan. Oldukça kullanışlı olan tablet bilgisayarlar kullanıcılar için oldukça cazip bir şekilde hazırlanarak satışa sunuluyor.

Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarların taşıma problemleri yaşatmasından dolayı fazlasıyla ilgi gören tablet bilgisayarların diğer bir cihazlardan eksiği yok; aksine rahatlıkla taşınabilmesinden dolayı rakiplerinden bir adım öne çıkıyor.

Tablet bilgisayar sektöründe de akla gelen ilk isimlerden biri olan Apple, cihazları üzerinde sürekli olarak fazladan mesai harcıyor ve yenilikler yapmak istiyor. İmzasını taşıyan cihazları geliştirmeye çok önem veren teknoloji devi, akıllı telefon sektörünün yanı sıra tablet sektörünün de iddialı isimlerinden. Her ne kadar rakipleri kendisini zaman içinde geliştirmiş olsa da Apple’ı geçmeleri için bir hayli emek vermeleri gerekiyor.

Apple’ın tablet bilgisayarları olan iPadler de kullanıcılar için rakiplerinden bir adım önde. Kullanıcılardan gelen geri dönüşler, satış rakamları gibi istatistikler bunu kanıtlar nitelikte. Apple’ın yapacağı yeni atılımlarla bu istatistiklerin daha da iyileşmesi bekleniyor.

ipad

 

Açıklanan istatistiklerle son zamanlarda Apple’ın pazar kaybı yaşadığı anlaşılsa da şirket liderliği kaybedecek gibi görünmüyor. Teknoloji devi yaklaşık bir kaç gün önce 2014 yılı 2. çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Mali sonuçlara göz gezdirildiğinde iPad’in pazar kaybı yaşamasına rağmen sektördeki liderliğini koruduğu görülüyor.

2014 yılındaki bu düşüş öncesinde de pazar kaybına uğrayan iPad, Nisan ve Haziran çeyreğinde 13.3 milyonluk satışla göze çarpıyor. Geçen yıla göre pazarda önemli bir kayıp yaşasa da liderliğini kaybetmiyor.

2013 yılının 2. çeyreğinde 14.6 milyonluk bir satışa imza atan iPad’in pazar oranı yüzde 26.9‘a gerilemiş. Geçen yıl bu oran yüzde 33‘teydi. Yüzde 9.3‘lük bir kayıpla dahi en büyük rakibi Samsung‘u geçmiş. Samsung’un pazar oranları da gözden geçirilince satış adedini arttırmış olsa da pazar kaybı yaşadığı görülüyor.

En Çok Tablet Satan Firma Lenovo

2014’ün 2. çeyreğinde en büyük adımı ise Lenovo‘nun attığı görünüyor. Yüzde 64.7 gibi bir büyüme oranı yakalayan teknoloji firmasının tablet bilgisayar sektöründe pazar payı yüzde 5‘lere gerilemiş. Sıralamada Lenovo’nun arkasından Asus ve Acer geliyor.

Pazar payında kayıplar yaşamasına rağmen akıllarda ve istatistiklerde liderliğini koruyan iPad, 2010 yılından bu yana zirveyi kimseye bırakmayarak önemli bir başarıya imza atıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz